Pred desetimi leti je uspelo preživeti le enemu od dvajset bolnikov, diagnosticiranih s kožnim rakom – večina pa je bitko z boleznijo izgubila v nekaj mesecih. Klinična raziskava kaže, da zaradi zdravil, ki krepijo imunski sistem, zdaj 52 odstotkov obolelih živi vsaj pet let od postavljene diagnoze. Zdravniki so rekli, da gre za izredno hiter in nenavaden preobrat v medicini.
Kako ozdravljiv je melanom?
Melanom je najbolj napadalna vrsta kožnega raka. Zanj je značilna neobvladana rast celic, ki izdelujejo kožno barvilo. Na koži se pojavi nenadoma, brez opozorila, lahko pa se razvije tudi na obstoječem kožnem znamenju. Če ga odkrijemo pravočasno, je eden najbolj ozdravljivih rakavih tumorjev. "Nemelanomska rakava obolenja predstavljajo tretjino vseh novotvorb, sem sodita bazalnocelični karcinom in ploščatocelični karcinom. Najbolj nevaren pa je melanom," razloži dermatologinja prim. mag. Metka Adamič, dr. med. "Je lahko ozdravljiv, vendar le pod pogojem, če ga odkrijemo in zdravimo dovolj zgodaj."
Stroka opozarja, da bi bilo enkrat mesečno treba natančno pregledati telo, tudi na težje dostopnih mestih, kot so lasišče in intimni predeli telesa. Maligno kožno znamenje je asimetrično, večbarvno (od svetlorjave do črne), velikokrat z izrastki ter večje od 6 mm. Posebna pozornost je potrebna prav glede spremembe velikosti že obstoječega znamenja, njegovo povečanje je lahko znak za alarm.
"Melanom izhaja iz melanocitov, kožnih celic, ki tvorijo temni zaščitni pigment, ki se imenuje melanin. Ta koži omogoči, da porjavi. Melanociti v tumorju praviloma še naprej tvorijo melanin, zato na rašči včasih vidimo mešanico rjavih in črnih tonov, lahko se pojavi tudi rdečkasta ali modrikasta obarvanost . Redko tumor ni tako obarvan, v tem primeru govorimo o amelanotičnem melanomu," pojasni dermatologinja.
Po novem imajo bolniki z napredovalim melanomom, ki se ga ne da odstraniti z operacijo, ali razsejanim melanomom novo možnost zdravljenja z novim imunoterapevtskim zdravilom, ki deluje tako, da se veže na receptor PD-1 in prepreči vezavo oziroma pritrditev rakavih celic oziroma delovanje ligandov nanj. Tako odpravi po poti PD-1 posredovano zavrtje imunskega odziva, vključno z imunskim odzivom proti tumorju.
Zdravilo predstavlja revolucijo v zdravljenju melanoma, saj bolniku ne le podaljša življenje, ampak pri nekaterih bolnikih celo pripelje do ozdravitve.
Kako deluje imunoterapija?
Ameriški in japonski imunolog James P. Allison in Tasuku Hondžo, ki sta razvila posebno imunoterapijo za zdravljenje raka, sta zanjo prejela tudi Nobelovo nagrado.
Terapija se osredotoča na proteine, ki jih proizvajajo nekatere celice imunskega sistema in tudi nekatere rakave celice. Ti proteini lahko imunskemu sistemu preprečijo ubijanje rakavih celic. Deluje tako, da odstrani to proteinsko "zavoro" in imunskemu sistemu omogoči hitrejši odziv v boju proti raku.
Ali obstajajo stranski učinki?
Stranski učinki so možni, saj zdravilo vpliva na celotno delovanje imunskega sistema, kar lahko povzroči posledice, kot so utrujenost, spremembe na koži in driska.
Ali so zdravila dostopna?
Zdravila imunoterapije so dostopna po vsem svetu, vključno s Slovenijo. To je bilo eno najhitreje lansiranih zdravil v zgodovini. Uporabljajo pa ga tudi pri zdravljenju drugih rakavih obolenj, kot sta rak na ledvicah in pljučni rak.
Kakšno je maligno kožno znamenje?
Najbolj učinkovita prepoznavanja melanoma je metoda ABCDE, ki nazorno pokaže, na katere spremembe pri znamenju moramo biti pozorni. Maligno kožno znamenje je asimetrično, večbarvno (od svetlorjave do črne), velikokrat z izrastki ter večje od 6 mm. Posebna pozornost je potrebna prav glede spremembe velikosti že obstoječega znamenja, njegovo povečanje je lahko znak za alarm.
V napredovali fazi melanom lahko zaseva v notranje organe in ogrozi življenje bolnika. Zdravljenje je najbolj uspešno, če je debelost malignega kožnega znamenja manjša od 1 mm. V Sloveniji je bila srednja vrednost debeline primarnih tumorjev na prelomu stoletja 3,4 mm, medtem ko so ponekod v EU s preventivnimi programi že na začetku 80. melanom ob odkritju že uspeli zmanjšati pod 1 mm. Zadnja leta pa so tudi pri nas pogostejši bolniki, ki pridejo na pregled v fazi, ko obarvana sprememba kože klinično še ni izraziteje zadebeljena in ne povzroča nobenih težav (pod 0,8 mm).
Kako deluje novo zdravilo?
Človekove imunske celice imajo oprijemališča – receptorje PD-1. Nanje se s posebnimi vezmi (PD-L1, PD-L2) pritrdijo rakave celice in na ta način zavrejo delovanje imunskih celic. Novo zdravilo deluje tako, da se veže na receptor PD-1 in prepreči vezavo oziroma pritrditev rakavih celic oziroma delovanje ligandov nanj. Tako odpravi po poti PD-1 posredovano zavrtje imunskega odziva, vključno z imunskim odzivom proti tumorju.
Pri regulaciji imunskega sistema obstaja kar nekaj nadzornih točk, preko katerih lahko vplivamo na imunski sistem. Ena od teh je receptor za programirano celično smrt PD-1. Rakaste celice imajo ligand, ki se veže na ta receptor, tako imenovan PD-L1 oz PD-L2. Prek nadzornega mesta PD-1 lahko tumor blokira imunski sistem, ki tako postane manj aktiven in ne brani več pred rakavimi celicami. Zato so strokovnjaki začeli raziskovati, kako tumorskim celicam preprečiti, da bi poslabšale imunski sistem in njegovo delovanje. Če na receptor PD-1 delujemo s protitelesom ali če protitelo vežemo na ligand in s tem preprečimo, da bi se ligand vezal na receptor, preprečimo deaktivacijo imunskega sistema, ki tako ostane aktiven.
Kaj o zdravilu menijo strokovnjaki?
Izr. prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., spec. internistka, Onkološki inštitut Ljubljana: "Rezultati so obetavni."
"Predčasno končana študija KEYNOTE-006, v kateri so primerjali novo zdravilo z dosedanjo standardno terapijo pri bolnikih z napredovalim kožnim melanomom, je pokazala nadvse obetavne izide. Novo zdravilo je namreč statistično pomembno izboljšalo celotno preživetje in obdobje brez napredovanja bolezni, boljši pa je bil tudi odgovor na zdravljenje. Gre za prvo zdravilo iz skupine zaviralcev receptorja PD-1, ki je podaljšalo preživetje v primerjavi s standardno imunoterapijo napredovalega melanoma. Zdravljenje je spremljala tudi manjša pogostost neželenih učinkov. Zdravilo je dostopno na Onkološkem inštitutu v Ljubljani v okviru tako imenovanega programa sočutne uporabe za bolnike z napredovalim melanomom po izčrpanem standardnem zdravljenju metastatskega melanoma. Prihod takega zdravila je pomemben, ker je to bistveno učinkovitejše zdravljenje, kot smo ga imeli. Daje zelo dobre odgovore na zdravljenje, podaljša preživetje, izboljša kakovost življenja teh bolnikov. Bolnikom prinaša novo upanje na daljše življenje, pri nekaterih pa dosegamo celo zazdravitve."
Prof. dr. Ron Dunbar, Univerza v Aucklandu: "Revolucija v zdravljenju melanoma."
"Celo najbolj skeptični onkologi ob takšnih izidih rečejo le ‘vau’. Gre za najinovativnejša zdravljenja, ki smo jim priča v zadnjih desetletjih, če ne celo kadar koli. Gre za revolucijo, ki se razvija 25 let. Že pri majhnem številu pacientov imamo namreč jasen dokaz, da imunski sistem lahko uniči raka. Vzrok, da sem tako navdušen, je v tem, da sem leta spremljal razvoj, ki se zdaj uresničuje."
Dr. Antoni Ribas, UCLA: "Nobenih negativnih učinkov."
"Pri zdravljenju z novim zdravilom iz skupine imunoterapevtikov večina, vsaj 80 odstotkov bolnikov, niti ne občuti kakršnega koli negativnega učinka."
Vir: Ko-rak
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV