Dolgotrajna izpostavljenost aluminijevemu kloridu lahko sproži razvoj tumorjev, so odločni znanstveniki iz Univerze v Ženevi. Namignili so, da lahko deodoranti, ki vsebujejo aluminijeve snovi ob dolgotrajni uporabi povečajo tveganje za raka dojke. Te snovi namreč začasno blokirajo žleze znojnice in preprečujejo potenje, a se hkrati lahko naberejo v tkivu dojke in prinesejo estrogenu podoben učinek. Čeprav preprosti deodoratni, ki so narejeni zato, da le prekrijejo neprijetni vonj, aluminijevih snovi ne vsebujejo, večina deodorantov te kljub vsemu vsebuje. Kljub temu proizvajalci deodorantov zavračajo vse očitke in pravijo, da je uporaba le-teh varna.
Soavtor raziskave onkolog profesor André-Pascal Sappino je v raziskavi opazoval izolirane človeške mlečne celice, ki so bile dolgotrajno izpostavljene aluminijevi soli in pokazalo se je, da so se v njih razvili tumorji, ki so metastazirali oziroma so se širili. Za The Local je švicarski znanstvenik skepticizem nad potencialno kancerogenostjo deodorantov z aluminijevimi solmi primerjal s skepticizmom o kancerogenosti azbesta. ''Azbest je poceni in ima potencial, ki je industriji zelo zanimiv. Prav zato je trajalo kar 50 let, da so ga prepovedali. Upamo, da ne bo trajalo tako dolgo, da bodo prepovedali aluminijeve soli.'' Povedal je še, da so injekcije aluminijevih soli pri miših privedle do 'zelo agresivnih tumorjev'. Profesor in onkolog Sappino je še priznal, da trenutno še ni nobene formalne povezave med aluminijevimi solmi in rakom, a ženskam na srce polaga – tudi moškim – naj ne uporabljajo deodorantov, ki vsebujejo aluminijeve soli.
Britanska strokovnjakinja za javno zdravje dr. Sally Norton pa je za Mail Online Health povedala: ''Če bi bilo tveganje res visoko, bi to do sedaj že vedeli, zato ne smemo biti preveč prestrašeni. Kljub vsemu pa se povečuje uporaba proizvodov z različnimi kemikalijami, ki jih nanašamo na telo, ki jih uporabljamo doma ali v našem okolju, kar skoraj zagotovo povzroča nekatere škodljive učinke. Prav zato bi morali zmanjšati uporabo le-teh, kolikor je mogoče.''
Švicarski znanstvenik pa je še dejal, da bodo potrebne še nadaljnje bolj podrobne raziskave, kako aluminijeve soli vplivajo na človeško telo, hkrati pa tudi priznal, da pričakuje močan odziv kozmetične industrije. Študija je bila objavljena v strokovni reviji International Journal of Cancer.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV