Vizita.si
Ne, ne, res ne pijem alkohola.

Bolezni

Laži, ki jih najpogosteje izrečemo zdravniku

K.B.
08. 11. 2011 14.19
4

Čeprav je zdravnik tisti, ki bi mu morali popolnoma zaupati in je pravzaprav za nas bolje, da mu povemo resnico, pa se pogosto zgodi, da mu kdaj kaj 'pozabimo' povedati. In katere so stvari, ki jih zamolčimo celo zdravniku?

Po raziskavi ameriške zdravstvene spletne strani WebMD kar polovica pacientov svojemu zdravniku kdaj tudi kaj zamolči.
Po raziskavi ameriške zdravstvene spletne strani WebMD kar polovica pacientov svojemu zdravniku kdaj tudi kaj zamolči.FOTO: iStockphoto
Laž 1: Redko pijem alkohol

Ena najpogostejših laži je zagotovo količina popitega alkohola, ki jo prav zato številni zdravniki avtomatsko kar podvojijo. A ker lahko alkohol vpliva na učinkovitost številnih zdravil – tako tistih predpisanih kot tistih, ki jih lahko kupite sami v lekarni, je količina zaužitega alkohola pomemben podatek. Uživanje treh ali več alkoholnih pijač pri uporabi ibuprofena lahko na primer povzroči želodčne krvavitve in poškodbo jeter. Naslednjič tako dvakrat premislite, ko boste svojemu zdravniku zamolčali resnico o zaužitem alkoholu.

Ne, ne, res ne pijem alkohola.
Ne, ne, res ne pijem alkohola. FOTO: iStockphoto

Laž 2: Ne kadim

Če kadite ves čas, mora to vaš zdravnik vedeti. Pri ženskah, ki jemljejo kontracepcijo – tabletke ali obliže – kajenje namreč povečuje možnosti za krvne strdke, ki lahko povzročijo smrtno nevarno pljučno embolijo. Poleg tega, četudi kadite le občasno, ta razvada povečuje tveganje za nekatere nevarne bolezni – bolezni srca in ožilja, rak pljuč in ustne votline, kronične bolezni pljuč (emfizem) in celo rak na mehurju. Če vaš zdravnik ve, da kadite, vam lahko tako pomaga pri odločitvi, da nehate s to razvado ali lažje postavi diagnozo in vas pregleda za bolezni povezane s kajenjem.

Laž 3: Zdravila jemljem po navodilih

Raziskave kažejo, da številni pacienti zdravil ne jemljejo natanko tako, kot je predpisano ali jih prenehajo jemati prej, ne da bi se o tem posvetovali z zdravnikom. Če ste prenehali jemati zdravila zaradi katerega koli razloga, mora to vaš zdravnik vedeti. V nasprotnem primeru vam lahko postavi napačno diagnozo, vas pošlje na nepotrebne teste, da bi ugotovil, zakaj vam ni bolje ali pa najhujše – se vam stanje poslabša. Namesto da se ne držite njegovih navodil, se raje pogovorite o težavah ali zadržkih, zaradi katerih menite, da je bolje prenehati jemati zdravila. Tako bosta lahko skupaj izbrala zdravila, ki vam bodo bolj ustrezala. Poleg tega je pomembno, da svojemu zdravniku poveste tudi, ali jemljete katera koli druga zdravila, ki jih kupujete v lekarni kar sami.

Življenjski stil posameznika močno vpliva na njegovo zdravstveno stanje, prav zato je pomembno, da vaš zdravnik ve, ali ste redno telesno aktivni in ali pazite na zdravo prehrano.
Življenjski stil posameznika močno vpliva na njegovo zdravstveno stanje, prav zato je pomembno, da vaš zdravnik ve, ali ste redno telesno aktivni in ali pazite na zdravo prehrano.FOTO: iStockphoto

Laž 4: Redno vadim in se zdravo prehranjujem

Življenjski stil posameznika močno vpliva na njegovo zdravstveno stanje, prav zato je pomembno, da vaš zdravnik ve, ali ste redno telesno aktivni in ali pazite na zdravo prehrano. Tako bo lahko lažje postavil diagnozo, saj bo vedel, ali ste izpostavljeni srčno-žilnim boleznim ali ne. Poleg tega se zdravniki pogosto na podlagi življenjskega stila posameznika odločajo za to, kako uravnavati dejavnike tveganja za srčno-žilne bolezni, kot so visok krvni pritisk in holesterol. Če boste trdili, da se držite diete in redne vadbe, pa se je ne boste, vam lahko po nepotrebnem predpiše zdravila, ki pa imajo tudi stranske učinke.

Vam je nerodno priznati, da vam uhaja urin.
Vam je nerodno priznati, da vam uhaja urin. FOTO: iStockphoto

Laž 5: Nisem depresiven/-a

Večina, še posebej moški, je prepričana, da je depresija in žalost znak šibkosti. Prav zato namesto, da bi poiskali pomoč, skušajo težavo odpraviti sami. Depresija tako pogosto ni diagnosticirana in zdravljena pravočasno. Hitreje kot boste svojemu zdravniku zaupali, da ste že dlje časa potrti, hitreje vam bo lahko predpisal ustrezno zdravljenje, ki bo močno izboljšalo kakovost vašega življenja.

Laž 6: Nimam težav z odvajanjem

Vsakomur je nerodno priznati, da ima morda urološke ali prebavne težave. Da mora vstajati sredi noči, ker moči posteljo, da mu morda kdaj čez dan uhaja urin ali pa da ima neredno prebavo. Kljub vsemu pa to vaš zdravnik mora vedeti, saj vam le tako lahko pomaga. Vsekakor pa svojega zdravnika opozorite, če v svojem blatu opazite kri ali če opazite spremembo blata. V tem primeru gre lahko za kakšno resno bolezen, kot je rak debelega črevesja in danke, kjer je zgodnja diagnoza ključnega pomena za uspešnost zdravljenje.

 

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650