Vizita.si
image (28)

Bolezni

'Kaj takega še nismo videli!'

K.B.
17. 02. 2012 15.41
8

55-letni moški, ki trpi za sladkorno boleznijo tipa 1, je ob svojem prihodu v bolnišnico šokiral zdravnike. Ko je razkril svoj trebuh, so na njem zagledali dve večji izboklini tkiva, ki sta mu viseli pod popkom.

Pacient iz Južne Afrike ni upošteval navodil svojega zdravnika, ki mu je naročil, naj si inzulin, s katerim nadzoruje svojo sladkorno bolezen, vbrizgava v različne predele trebuha. Namesto tega je kar tri desetletja injekcije vbadal nenehno na isto področje, kar pa je povzročilo nenavadno maščobno oteklino (lipohipertorofija). Ta sicer v blagi obliki pri diabetikih ni nenavadna, saj injekcije razdražijo področje, a tako izrazito so zdravniki videli prvič. ''Smo ekipa petih starejših zdravnikov z dolgoletnimi izkušnjami, a nihče česa takega še ni videl,'' je povedal dr. Stan Landau iz Centra za sladkorno bolezen in endokrinologijo v mestu Joannesburg. ''Primer je tako ekstremen, da smo fotografijo takoj objavili v medicinskem žurnalu New England Journal of Medicine,'' je še dodal in povedal, da bo deformacijo trebuha in maščobno tkivo treba operativno odstraniti.

Poleg tega so zdravniki ob tem primeru opozorili, da so očitno pacienti s sladkorno boleznijo o nekaterih stvareh preslabo obveščeni. ''Na žalost številni bolniki s sladkorno boleznijo nimajo vseh informacij o tem, kako si pravilno vbrizgavati injekcije inzulina. Zato je treba to spremeniti,'' je odločen dr. Landau.

Število bolnikov za sladkorno boleznijo se veča

Sladkorna bolezen tipa 1 je precej redkejša oblika sladkorne bolezni, do katere pride, ker trebušna slinavka tvori nezadostne količine inzulina, to pa povzroči kronično povišano raven glukoze in krvnega sladkorja, ki ga telo potrebuje za pridobivanje energije. Pojavi se lahko kadar koli do 30. leta starosti – lahko že v otroških ali pozneje v najstniških letih. Pri tej avtoimunski bolezni je zdravljenje z inzulinom nujno že od samega začetka, injekcije inzulina pa je treba jemati vse življenje. Pogostejša oblika sladkorne bolezni pa je diabetes tipa 2, kjer se ciljna tkiva za inzulin nanj ne odzivajo. Vzroki zanj še niso dokončno razjasnjeni, pomembno vlogo pa imajo dedni dejavniki in čezmerna telesna teža. Ta oblika bolezni se običajno razvije po 40. letu, razvija pa se počasi in neopazno, zato pogosto traja več let, preden jo diagnosticirajo.

Število bolnikov s sladkorno boleznijo se vsako leto veča. Pri nas jih z njo trenutno živi okrog 130 tisoč ljudi, predvidevajo pa, da bo za njo do leta 2030 bolehalo kar 8,9 odstotka prebivalstva. Statistike sicer še kažejo, da je diabetes danes na četrtem mestu med vodilnimi vzroki umrljivosti v razvitih državah, strokovnjaki pa ocenjujejo, da se pojavnost sladkorne bolezni povečuje z daljšanjem življenjske dobe in nezdravim načinom življenja, s premalo gibanja in preveč hrane.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662