Lhermittov znak, znan tudi kot Lhermittov fenomen ali fenomen brivskega stola, je izraz, ki se uporablja za opis prehodnega občutka električnega udara, ki teče po hrbtenici in okončinah po upogibu ali gibanju vratu. Jean Jaqueu Lhermitte je, kot piše krenizdravo, opisal ta pojav pri bolnikih z multiplo sklerozo in drugimi boleznimi hrbtenjače. Nato so domnevali, da je posledica draženja in vnetja hrbtenjače, verjetno v zadnjem in stranskem stebru.
Lhermittov znak je simptom, ne bolezen
Lhermittov znak je razvrščen kot eden od bolečinskih sindromov multiple skleroze, kronične, pretežno imunsko posredovane bolezni osrednjega živčnega sistema, ki je med najpogostejšimi vzroki nevrološke invalidnosti pri mladih odraslih po vsem svetu.
Lahko povzroči številne druge nevrološke klinične simptome, vključno z:
- mononuklearno bolečo izgubo vida,
- hemiparezo hrbtenjače,
- hipoestezijo,
- parestezijo,
- disfunkcijo urinarnega trakta ali sfinktra,
- diplopijo,
- vrtoglavico,
- težave pri hoji,
- dismetrijo,
- tremor in
- parezoobraza.
Poškodba živcev v hrbtenjači povzroči Lhermittov znak
Ta poškodba živca je znana kot lezija ali brazgotina. Lezijo običajno povzroči demielinizacija. Mielin je zaščitna ovojnica okoli živčne celice.
Mielin pomaga prenašati sporočila iz možganov v druge dele telesa. Ko je ta obloga poškodovana, lahko določeni gibi vratu povzročijo pretirano reakcijo prizadetega živca. Pošilja signale bolečine v možgane in vzdolž hrbtenice povzroči občutek, podoben šoku.
Lhermittov znak ni bolezen, ampak znak ali simptom, ki kaže na lezijo ali kompresijo spodnjega dela možganskega debla ali zgornjega vratnega dela hrbtenjače.
Gre za paroksizmalen občutek ali nevropatsko bolečino, ki se lahko razvije kot posledica neposrednih ali posrednih demielinizacijskih lezij v možganih ali hrbtenjači, sproži pa jo fleksija ali gibanje vratu.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje Lhermittovega znaka ni vedno potrebno, ker občutek traja le nekaj sekund, preden izgine. Obvladovanje osnovne bolezni, ki povzroča ta simptom, lahko pomaga osebi, da se ta simptom manj pogosto pojavlja. Možnosti olajšanja vključujejo:
- zdravila,
- terapija s pulznim elektromagnetnim poljem, ki pošilja valove energije na prizadete živce,
- nošenje vratne opornice za omejitev premikanja vratu naprej,
- delovna ali fizikalna terapija za vadbo tehnik sprostitve mišic in raztezanja,
- operacijo za lajšanje stiskanja okoli hrbtenice.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV