Vizita.si
Ena od težav, ki lahko spremljajo fibromialgijo, je lahko tudi depresija.

Bolezni

Ločite kronično utrujenost od fibromialgije?

Eva Doljak
19. 04. 2011 09.00
1

Fibromialgija je bolezen, ki se kaže s kronično bolečino v mišicah, jutranjo otrdelostjo, motnjami spanja, utrujenostjo. Zato jo mnogi zamenjajo za kronično utrujenost. Kako torej prepoznati fibromialgijo in kako lajšati simptome?

Fibromialgija se kaže s kronično bolečino v mišicah, jutranjo otrdelostjo, motnjami spanja, utrujenostjo.
Fibromialgija se kaže s kronično bolečino v mišicah, jutranjo otrdelostjo, motnjami spanja, utrujenostjo.FOTO: iStockphoto
Fibromialgija je dolgo časa veljala za neke vrste duševno težavo, saj je vladalo prepričanje, da se bolniki zgolj počutijo bolne in da ne obstaja dejanski fizični vzrok njihovih bolečin. Težava pri fibromialgiji je namreč bila in je še vedno v tem, da so kljub številnim simptomom in kroničnim bolečinam izvidi takšnih in drugačnih preiskav negativni. A pred približno 18 leti je fibromialgija končno dobila tudi uradni status bolezni, kajti takrat jo je Svetovna zdravstvena organizacija priznala kot simptom, ki se kaže s kroničnimi bolečinami v mišicah in skeletu. Tako se ji v zadnjih 20 letih tudi posveča veliko več pozornosti kot prej, čeprav natančni vzroki bolezni še vedno niso znani. Vendar pa strokovnjaki opažajo, da pogosteje obolevajo ženske kot moški, predvsem tiste tik pred ali po menopavzi, in pravijo, da bi lahko bili z boleznijo povezani naslednji dejavniki:
Za pravo diagnozo je potrebno dobro poznavanje simptomov in sodelovanje zdravnikov iz različnih področij.
Za pravo diagnozo je potrebno dobro poznavanje simptomov in sodelovanje zdravnikov iz različnih področij. FOTO: iStockphoto

- hormonske spremembe;

- kronično pomanjkanje telesne aktivnosti;

- izraziti psihični ali fizični napori;

- infekcije.

Fibromialgija spominja na kronično utrujenost

Težave, ki spremljajo fibromialgijo, so na prvi pogled podobne sindromu kronične utrujenosti in v preteklosti, ko se o fibromialgiji ni toliko govorilo in raziskovalo, so obolenje pogosto zamenjali za utrujenost. Simptomi so naslednji:

- kronične bolečine v mišicah, predvsem v zgornjem delu hrbta in v ledvenem delu;

- značilne na dotik boleče točke (običajno v zatilju, na vratu in v bližini lopatic);

- jutranja mišična otrdelost;

- utrujenost in izčrpanost;

- motnje spanja;

- glavoboli;

- težave s zbranostjo;

- občutki tesnobe in depresivnost.

A da zdravnik pomisli na možnost fibromialgije, morajo biti ti simptomi stalni in se morajo pojavljati vsaj tri mesece. Za pravo diagnozo pa je seveda potrebno dobro poznavanje simptomov in pogosto sodelovanje zdravnikov iz različnih področij, treba je tudi narediti številne preiskave, da se izključijo nekatera druga obolenja s podobnimi simptomi.

Ena od težav, ki lahko spremljajo fibromialgijo, je lahko tudi depresija.
Ena od težav, ki lahko spremljajo fibromialgijo, je lahko tudi depresija.FOTO: iStockphoto

Usmerjenega zdravljenja ni

Tistim, ki se spopadajo s fibromialgijo, za zdaj ni na voljo nobeno specifično zdravljenje, ki bi bolezen povsem odpravilo. Zdravljenje je namenjeno le lajšanju simptomov in temu, da je bolnikovo življenje čim bolj znosno. Zdravnik tako lahko predpiše le protibolečinska sredstva v obliki tablet ali lokalnih injekcij, protibolečinsko zdravljenje z ultrazvokom, ena od možnosti so tudi antidepresivi, če seveda zdravnik oceni, da bi jih bilo smiselno predpisati. Bolnikom lahko pri lajšanju bolečin pomagajo tudi topli obkladki ali tople kopeli, ki sproščajo mišice, masaže ter redna, a zmerna telesna aktivnost, ki veča gibljivost in mišično moč. Vendar se morajo, preden se lotijo telovadbe, posvetovati s svojim zdravnikom. Nekateri pa si poskušajo pomagati tudi z akupunkturo, sprostitvenimi terapijami, kiropraktičnim, homeopatskim ali kakšnim drugim alternativnim zdravljenjem.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587