Strokovnjaki so preučevali vsem dobro poznani rinovirus, ki je najpogostejši povzročitelj prehladnih obolenj. Zanimalo jih je, kako se razrašča in širi na različnih temperaturah, in odkrili so, da je bolj uspešen, ko je temperatura v nosu nižja od 33 stopinj Celzija – to je namreč običajna temperatura notranjosti našega nosu, če se ta zniža, pa se je izkazalo, da ima naš imunski sistem slabši odziv na viruse, ki jih vdihnemo.
Drugače povedano: naše mame so imele prav, ko so nas ves čas opozarjale, naj se toplo oblečemo in zavijemo v šal, preden se pozimi odpravimo ven. ''Raziskava daje dokaz, da so priporočila naših babic pravilna in da bi se ljudje morali v času, ko se temperature znižajo, toplo obleči in si s šalom pokriti nos, če se ne želijo prehladiti,'' je povedal predstavnik za odnose z javnostmi univerze Yale, ki je za britanski Mail Online pokomentiral raziskavo.
Novi dokazi se morda zdijo kot zdrava kmečka pamet, a jim številni strokovnjaki nasprotujejo, saj pravijo, kot omenjeno, da kašlja in kihanja ne povzroča padec temperatur, ampak virus. Poleg tega pa tudi, da so prehladna obolenja v zimskem času pogostejša, ker v hladnejših mesecih preživimo več časa v zaprtih prostorih, kjer se virusi lažje širijo.
Raziskava, ki je bolj natančno opisana v medicinski reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, je bila izvedena na miših, a strokovnjaki iz Yale univerze menijo, da so ti podatki pomembni tudi za ljudi.
Če se torej v teh hladnih dneh želite obvarovati pred neprijetnimi prehladi, se toplo oblecite, zavijte v šal, svoj imunski sistem pa dodatno okrepite z vsakodnevnim uživanjem sadja, zelenjave, aktivnim življenjem in izogibanjem nezdravim razvadam, kot sta kajenje in prekomerno uživanje alkohola.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV