Tako je bilo vse do leta 1937, ko so povsem prepovedali njeno uporabo v medicinske namene. V ilegalni uporabi je bila skoraj 60 let, ko so s kalifornijskim zakonom ponovno dovolili njeno uporabo leta 1996.
Zakon je glede uporabe marihuane še vedno zelo strog, ponekod je raba povsem prepovedana, tudi pri nas.
Marihuano uporabljajo za številne bolezni, najpogosteje pa za lajšanje bolečin, slabost, bruhanje, izgubo telesne teže in zelo izčrpljujoče bolezni.
Tako je dokazano, da marihuana lajša in omili tegobe ob kemoterapiji, prav tako lajša bolečine tistih, ki so usodno bolni, in lajša migrene. Seveda le, če se uživa pod nadzorom zdravnika in da ne gre za vsakodnevno kajenje brez kontrole. V teh primerih je lahko zelo nevarna. V Sloveniji ne zdravijo oziroma lajšajo bolečin z marihuano, njena uporaba je prepovedana v vseh primerih. V svetu pa mnogi zdravniki svojim bolnikom "predpišejo" marihuano, vendar o tem ni objavljenih študij.
Marihuana je sicer naravni proizvod, pridobljen iz rastline cannabis sativa. Ima približno 450 aktivnih sestavin, vključno s 60-plus spojino razvrščeno kot kanabinoidov. Spojina, ki je najpogosteje opredeljena kot glavna aktivna sestavina marihuane, je tetrahidrokanabinola (delta-9-THC, THC), čeprav v manjšem obsegu, cannabidiol in cannabinol pa sta tudi zelo psihoaktivna in prispevata k zdravilnim učinkom marihuane.
Marihuana je na seznamu nadzorovanih snovi v Združenih državah, kar pomeni, da je droga, ki ima velike možnosti za zlorabe. Zato se uporablja le pod strogim zdravniškim nadzorom. Dokazane so namreč številne zlorabe marihuane, ki lahko privedejo do hudih obolenj in psihičnih motenj.
Prav tako je malo študij, ki bi potrdile pozitivne učinke marihuane na zdravje, kar seveda ne pomeni, da jih ni. Nacionalna organizacija za multiplo sklerozo iz Združenih držav na primer ne podpira razširjenja dostopnosti uporabe marihuane. Tako so se odločili na podlagi znanih podatkov in tveganj. Dokazano je namreč, da lahko uporaba marihuane povzroča številne neželene učinke, med njimi slabost, vrtoglavico, občutek evforije, razdražljivost, lštevilne psihiatrične motnje, težave z dihali, celo bolezni srca in ožilja, raka, težave s spominom in učenjem.
Prav tako se morajo marihuani v širokem loku izogniti tisti, ki imajo težave s psihičnimi obolenji, in tisti, ki so hiv pozitivni, tisti, ki imajo vrtoglavico, bolezni dihal ...
Tisti, ki marihuano ilegalno pridelujejo, bi morali biti poučeni o količinah, ki jo lahko zaužijejo, in o tem, da se lahko tudi „predozirajo“. Znani so primeri smrti zaradi prevelikega odmerka marihuane.
Uporaba marihuane v medicinske namene ima zelo malo študij, kjer bi lahko potrdili pozitivne učinke rabe. Zato morajo tisti zdravniki, ki jo svojim bolnikom priporočajo, temeljiti na svojih izkušnjah in dobro presoditi, kdo so tisti, ki jim bo marihuana pomagala pri bolečinah.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV