Vizita.si
Bob je med plesom zaslišal glasen pok, od prsnega koša navzdol pa je postal paraliziran.

Novice

Med plesom mu je počila hrbtenica!

Ni.J.
12. 01. 2010 12.08
0

Nič hudega sluteči Bob Rees se je med dopustom v Dominikanski republiki prijavil na plesno tekmovanje. Med plesom se mu je zdelo, da doživlja srčni infarkt, v resnici pa se mu je sesedla hrbtenica.

Bob je med plesom zaslišal glasen pok, od prsnega koša navzdol pa je postal paraliziran.
Bob je med plesom zaslišal glasen pok, od prsnega koša navzdol pa je postal paraliziran.FOTO: iStockphoto

Z ženo sva bila sredi živahne plesne točke, ko sem v hrbtu začutil neznosno bolečino,“ se spominja 43-letni Bob Rees. “Slišal sem glasen pok, moje roke so postale težke, od prsnega koša navzdol pa sem bil paraliziran.“ Boba so takoj odpeljali v bolnišnico, rentgenska slika hrbtenice pa je pokazala, da se mu je zdrobilo eno od vretenc v sredini hrbtenice, drobci vretenca pa so se razpršili okoli hrbtenjače in poškodovali živce.

Neznosna bolečina in vrsta poškodb

Bob je zaradi bolezni utrpel več zlomov in poškodb. Nekoč si je med spanjem zlomil kar 12 reber. (Fotografija je simbolična.)
Bob je zaradi bolezni utrpel več zlomov in poškodb. Nekoč si je med spanjem zlomil kar 12 reber. (Fotografija je simbolična.)FOTO: iStockphoto
Ko sva se z ženo vrnila domov, je bila bolečina neznosna. Še bolj neznosna pa je bila misel na to, da nisem vedel, zakaj se mi je to zgodilo,“ pravi Bob. V domači bolnišnici so Bobu v hrbtenico vsadili opornico iz titana, ki je skupaj držala preostala vretenca, vendar pa so kirurgi imeli pri operaciji kar nekaj težav. Vretenci nad in pod polomljenim sta bili namreč popolnoma votli, poleg tega pa so se mu med posegom poškodovali živci okoli hrbtenjače, kar je Bobu povzročilo še dodatne bolečine. Dva tedna po operaciji je Bob še vedno trpel v strašnih bolečinah in živel ob injekcijah morfija.

Nekega jutra pa se je Bob zbudil s hudimi bolečinami v prsnem košu. Rentgenska slika je nato pokazala, da ima zlomljenih 12 reber. “Po tem dogodku pa me je zdravnik poslal na merjenje mineralne gostote kosti, ki so pokazale, da imam osteoporozo. Bil sem pretresen,“ se spominja. 

Osteoporoza vpliva tudi na duševno stanje

Bob je zaradi bolezni utrpel še več zlomov zapestij in reber. Moral se je predčasno upokojiti, bolezen pa je prizadela tudi njegovo psihično zdravje. “Dejstvo, da sem ostal brez službe, in neznosna bolečina sta me popolnoma potrla, poleg tega pa sem se kar nekaj časa spopadal s hudo depresijo."

Osteoporoza večinoma prizadene starejše ženske, zato so tudi zdravila proti osteoporozi preizkušena večinoma na ženskah in le redko na moških.
Osteoporoza večinoma prizadene starejše ženske, zato so tudi zdravila proti osteoporozi preizkušena večinoma na ženskah in le redko na moških. FOTO: iStockphoto
Osteoporoza ni le ženska bolezen!

"Sprva sem mislil, da je osteoporoza samo ženska bolezen. Zdaj se ukvarjam z ozaveščanjem moških, da lahko osteoporoza prizadene tudi njih. Če bi prej vedel za svojo bolezen, bi lahko prej ukrepal in se začel zdraviti. Res pa je, da mora za moške poskrbeti tudi zdravstvo, saj na trgu obstaja premalo zdravil za moške, saj so zdravila proti osteoporozi v večini narejena le za ženske.“

Bobu je zdravnik namreč najprej predpisal žensko zdravilo proti osteoporozi, zaradi katerega mu je bilo neprestano slabo. Pozneje je dobil novo zdravilo, ki pa je bilo ravno tako preizkušeno samo na ženskah. “Po 18 mesecih sem končno dobil ustrezno, sicer plačljivo zdravilo, ki je bilo preizkušeno tudi na moških in je pomagalo povečati mineralno gostoto mojih kosti.“

Kaj je osteoporoza?

Osteoporoza je bolezen kosti, ki postanejo krhkejše. Z leti se gostota kostne mase namreč zmanjšuje, kost se tanjša, tveganje za zlome vretenc, zapestij in kolkov pa se povečuje, zlasti v poznejših letih. Najbolj obremenjujoča posledica osteoporoze je zlom kolka, ki lahko ogrozi celo življenje. Zaradi zapletov po operaciji ali slabše gibljivosti se skoraj polovica oseb namreč ne more več vključiti v normalno samostojno življenje.

Zakaj ravno jaz?

Glavni vzroki za osteoporozo so družinska nagnjenost k osteosporozi, pomanjkanje kalcija in vitamina D v prehrani. Pogosto so razlog za razvoj bolezni tudi pomanjkanje gibanja, kajenje, pretirano pitje alkohola in zgodnja menopavza.

Osteoporozo lahko odkrijejo z merjenjem mineralne gostote kosti. To naredijo z denzitometrom, ki deluje na osnovi rentgenskih žarkov. Merjenje je popolnoma neboleče, sevanje pa je zanemarljivo majhno.

Veliko lahko naredite sami

Do zlomov lahko pride že pri manjši obremenitvi ali manjših poškodbah, poškodbe pa lahko preprečite tudi sami. Z različnimi zdravili, na primer hormoni, bisfosfonati, kalcitoninom, kalcijem in vitaminom D lahko poleg tega vsaj delno nadomestite izgubljeno kostno maso in zmanjšate tveganje za zlome. Zdravnik vam bo predpisal ustrezno zdravilo, priporočil pa vam bo tudi redno telesno aktivnost in hrano, ki vsebuje dovolj kalcija.

Kako pa z naravnim pripravkom poskrbeti, da za osteoporozo ne zbolite, si poglejte v videu Z naravnim pripravkom do boljših kosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662