Vnetja šarenice, imenovanega tudi iritis, pa vsekakor ne gre jemati zlahka, poudarjajo oftalmologi. Pri iritisu se v prostoru med šarenico in roženico pojavijo mikroskopsko majhne bele krvničke – vnetne celice, ki se lahko celo prilepijo na zadnjo steno roženice oziroma povzročijo lepljenje šarenice ali roženice na sprednjo lečno ovojnico ali pa se, če jih je res veliko, sesedejo na dno očesa in povzročijo gnojno vnetje.
Simptomi, ki opozarjajo na vnetje šarenice, so sprva običajno blagi, s časom pa se lahko stopnjujejo:
- bolnik sprva občuti blažjo bolečo v očesu, ki pa se sčasoma, če začne očesni pritisk zaradi vnetja naraščati, stopnjuje;
- oko mu pordi;
- vid je meglen in nerazločen, bolnik vedno težje oziroma vedno manj vidi.
Zdravnik običajno vnetje roženice zdravi z močnimi protivnetnimi zdravili – bodisi v obliki kapljic bodisi kar z injekcijami v oko. Včasih je, tako kot v Milinem primeru, potreben tudi poseg. Vnetje se lahko pozdravi in ne pusti posledic, če je pravočasno odkrito in pravilno zdravljeno. Včasih pa se iritis kljub hitremu in ustreznemu zdravljenju večkrat ponavlja. Kaj točno ga povzroča, še vedno ni znano, strokovnjaki pa opažajo, da se večkrat pojavlja skupaj z nekaterimi drugimi boleznimi, na primer revmatoidnim artritisom. Sicer gre za dokaj pogosto bolezen, ki se pojavlja pri ljudeh vseh starosti, najpogosteje pa prizadene mlajše odrasle.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV