Vizita.si
image (28)

Bolezni

Mislila je, da je okužena z ebolo, sedaj se vrača v Afriko

K.B.
10. 10. 2014 15.39
24

Pogumna zdravnica dr. Nathalie MacDermott, ki je v začetku letošnjega poletja preživela tri tedne v Liberiji, kjer je pomagala žrtvam ebole, se je vrnila v domovino, ker je mislila, da se je tudi sama okužila s smrtonosnim virusom. A sedaj, ko je jasno, da je zdrava, se vrača v Afriko.

'

'Preprosto ne morem sedeti pri miru in gledati, kako ljudje umirajo,'' je svojo pogumno odločitev, da se vrne v Afriko pojasnila britanska zdravnica dr. Nathalie MacDermott, ki je v okviru organizacije Samaritan's Purse poleti v Liberiji preživela tri tedne. Tam je nesebično pomagala pri zdravljenju bolnikov okuženih z ebolo, ko je sumila, da se je z virusom okužila tudi sama, pa se je vrnila v domovino. Ko je prispela na Otok, se je 32-letnica za tri tedne zaprla v svoje stanovanje, da morebitne okužbe ne bi prenesla naprej. Tudi s svojo družino in prijatelji ni imela osebnega stika, z njimi se je pogovarjala le preko spleta, da ne bi ogrožala njihovega zdravja. A sedaj, ko je jasno, da je zdrava, se vrača v Afriko.

''Ko sem bila tam, je bilo že jasno, da nam je epidemija ušla izpod nadzora in bili smo zgroženi nad tem, koliko bolniških postelj smo imeli na voljo in koliko pacientov smo zdravili. Sedaj pa se je situacija še močno, močno poslabšala, zaradi česar paciente pogosto celo zavrnejo, ker imajo v centrih za zdravljenje preprosto premalo prostora zanje. Nekateri tako umirajo na cesti,'' je povedala za BBC Radio Wales v jutranji oddaji Good Morning Wales.

Prav zavrnitev pacienta pa je po pripovedovanju njenih kolegov nekaj najtežjega, s čimer se morajo dobrosrčni zdravniki soočiti. ''Zelo težko je zavrniti nekoga, ki potrebuje tvojo pomoč, in mu povedati, da mu ne moreš pomagati, ker preprosto ni dovolj bolniških postelj. Hkrati pa se zavedaš, da bo rezultat tvoje zavrnitve verjetno njegova smrt,'' je povedala. ''A hkrati se bojujemo z ogromno epidemijo in na začetku moramo narediti majhne korake in upati, da bodo ti sčasoma imeli velik vpliv.''

Zdravnica Nathalie MacDermott je v svojem prvem obisku Liberije delala v zdravstvenem centeru v prestolnici Monrovia, ki sta ga vodila dr. Kent Brantly in Nancy Writebol. Ko sta se njuna kolega okužila s smrtonosnim virusom in se morala vrniti v ZDA, je vodenje centra prevzela MacDermottova. 33-letni dr. Brantly in 59-letna Writebolova pa sta v ZDA kasneje prestala zdravljenje in k sreči okrevala.

Sicer pa je Svetovna zdravstvena organizacija pred kratkim sporočila, da je zaradi izbruha ebole do sedaj umrlo že več kot 3800 ljudi, najmanj 8000 pa jih je okuženih.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650