Vizita.si
Marlee

Bolezni

Povsem običajen kašelj se je sprevrgel v najhujšo nočno moro

K.B.
26. 03. 2019 14.42
0

18-letna Marlee Pincus je nekaj tednov po tem, ko je pričela svoj študij na Univerzi Cornell v New Yorku, začela močno kašljati. Takrat je v študentskem domu, v katerem je živela, ravno razsajala gripa, zato so vsi mislili, da se je le prehladila. A kmalu se je kašelj poslabšal, dobila je vročino in mrzlico. Izkazalo se je, da se spopada z levkemijo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Američanka Marlee Pincus je septembra 2018 prišla na Univerzo Cornell in študij je takoj upravičil vsa njena pričakovanja. ''Spoznala sem veliko zanimivih ljudi, učila sem se nove stvari, jedla sem nezdravo hrano, ostajala sem pokonci pozno v noč ... Počela sem vse običajne stvari, ki jih počnejo študentje,''' je zapisala na svoj blog. Bilo je natanko tako, kot si je predstavljala, da bo. A nenadno so vsi v študentskem domu pričeli zbolevati. Razsajala je gripa, ki se je hitro širila med mladimi študenti. Ko je pričela kašljati, si tako ni mislila, da gre za kaj resnega. Tudi v zdravniki so ji dejali, da bo morala preprosto skrbeti za svojo imunsko odpornost in dati telesu čas, da se pozdravi. A njeni prijatelji so se pozdravili, njen kašelj pa je postajal vse slabši. Mislila je, da je vzrok za to stres zaradi učenja. Ko se je stanje poslabševalo in je dobila še vročino in mrzlico, je njena prestrašena mati dejala, da gresta v bolnišnico. ''Moja mama je opazila, da sem izjemno bleda, zato me je odpeljala na urgenco,'' je Marlee povedala za britanski The Sun. Vzeli so ji kri in rezultati so bili slabi. Število belih krvničk je bilo visoko, nivo hemoglobina, beljakovin v rdečih krvnih celicah, ki nosijo kisik po telesu, pa nadvse nizko. Kar ni bilo dobro.

'V treh dneh od igralca nogometa do bolnika z rakom'
Preberi še
'V treh dneh od igralca nogometa do bolnika z rakom'

Takoj so jo napotili v bolnišnico Hacjensack v New Jerseyu, tam pa so odkrili pravi vzrok njenih težav. Diagnosticirali so ji T-celično akutno limfoblastično levkemijo. Rak kostnega mozga, zaradi katerega je morala takoj prekiniti svoje izobraževanje na univerzi in pričeti z zdravljenjem. Zdravniki so ji povedali, da bo potrebovala intenzivno kemoterapijo, ki bo trajala dve leti. Pojasnili so ji, da levkemija pomeni, da njen kostni mozeg ustvarja preveč nezrelih belih krvničk, imenovanih limfociti.

Levkemija je rak kostnega mozga. Pri vseh oblikah levkemije v kostnem mozgu nastajajo in se kopičijo nenormalne ali zelo nezrele bele krvničke.
Levkemija je rak kostnega mozga. Pri vseh oblikah levkemije v kostnem mozgu nastajajo in se kopičijo nenormalne ali zelo nezrele bele krvničke. FOTO: iStock

Takšne bele krvničke nadvladajo normalne bele krvničke in tako se njeno telo veliko težje bori z infekcijo. Simptomi, ki se ob tem pojavijo, so lahko kratka sapa, pogostejše pojavljanje modric na koži, krvavitve in kronične infekcije. ''Slišati, da imaš raka, je nekaj najbolj strašnega. Tvoja prva misel je: 'Bom umrl?' ,'' je Marlee zapisala na svojem blogu.

A zdravniki so 18-letnico pomirili in ji povedali, da 90 odstotkov pacientov s to obliko raka ozdravi. Dejali so ji, da bo študij moral za nekaj časa počakati, a da bo po zdravljenju najverjetneje lahko nadoknadila zamujeno.

Kot pravi najstnica, je zaradi bolezni dobila popolnoma drugačen pogled na življenje. Sedaj je izjemno aktivna pri osveščanju o levkemiji, pomagala pa je tudi zbrati nekaj več kot 17.000 evrov za raziskave te bolezni.

Kaj je levkemija?

Levkemija je rak kostnega mozga. Pri vseh oblikah levkemije v kostnem mozgu nastajajo in se kopičijo nenormalne ali zelo nezrele bele krvničke. Zaradi nenadzorovanega razraščanja rakavih belih krvničk v kostnem mozgu, ki ovirajo tvorbo normalnih belih in rdečih krvničk ter krvnih ploščic, se pojavijo znaki anemije in purpura (podkožne krvavitve, ki se kažejo kot drobne, spontano nastale modrice na koži). Drugi simptomi levkemij so še hujšanje, povišana telesna temperatura, nočno potenje, nagnjenost h krvavitvam in ponavljajoče se okužbe.

Pri večini levkemij se rakave bele krvničke širijo po telesu in povzročajo povečanje bezgavk, jeter in vranice.
Ločimo dve glavni obliki levkemij, in sicer akutne levkemije (limfoblastna, mieloidna), za katere je značilen hiter razvoj simptomov, in kronične (limfocitna, mieloidna), pri katerih se simptomi razvijajo več let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650