Vizita.si
image (28)

Bolezni

Zgodilo se je, ko je bila stara komaj 25 let

K.B.
18. 05. 2017 07.47
2

27-letna tekmovalka za miss ZDA Brittany Winchester je bila v najstniških letih skoraj vsak dan v solariju. Pred dvema letoma je zbolela za kožnim rakom. Sedaj želi druge opozoriti na nevarnosti solarija.

 

Miss Indiana Brittany Winchester se je morala dobesedno na svoji koži naučiti, kako nevaren je lahko solarij. Ravno ko se je pred dvema letoma pripravljala na tekmovanje Miss ZDA, je izvedela za grozljivo diagnozo: kožni rak. Mlada notranja oblikovalka priznava, da je bila v najstniških letih obsedena s sončenjem v solariju in da je v solarij hodila skoraj vsak dan. Na splošnem zdravniškem pregledu pri dermatologu jo je zdravnik pregledal in odkril sumljivo znamenje. ''Odrezati so mi morali velik del kože. Dobesedno izrezati. Operacije nisem videla, a lahko rečem, da so mi morali odstraniti vsaj 10 centimetrov kože v dolžino in pet centimetrov v širino. Kožo so nato zašili skupaj,'' je povedala za Cosmopolitan.com. K sreči so znamenje odkrili v prvi fazi raka, zato ga je premagala. A prisegla si je, da ne gre nikoli več v solarij.

Letos je znova tekmovala na tekmovanju Miss ZDA, a tokrat je svojo kožo potemnila s samoporjavitveno kremo. Druga mlada dekleta sedaj želi opozoriti, naj nikar ne hodijo v solarij.

Brittany so diagnosticirali bazalnocelični kožni rak, ki je najpogostejša oblika kožnega raka. Kot so zapisali v novem poročili klinike Majo, so v zadnjih desetih letih odkrili neverjetno povišanje te oblike kožnega raka. V ZDA se je pojavnost tega raka povišala za kar 145 odstotkov, kar strokovnjaki pripisujejo vse večji uporabi solarija. Bazalnocelični rak se navadno pojavi na predelih kože, ki so bili znova in znova izpostavljeni UV žarkom in so videti kot odprte rane, rdeče lise ali roza izrastline. Čeprav je bolezen pogosta, je lahko smrtno nevarna, če je ne odkrijejo pravočasno in ne zdravijo. Tej obliki raka so bolj izpostavljeni ljudje, ki pogosto uporabljajo solarij, saj so bolj izpostavljeni UV žarkom.

Po podatkih ameriške Fundacije za raziskave melanoma uporaba solarija pred 30. letom starosti poveča tveganje za razvoj melanoma za kar 75 odstotkov. Melanom je druga oblika kožnega raka, ki velja za najbolj smrtonosno. Okoli 90 odstotkov melanomov nastane prav tako zaradi izpostavljenosti UV žarkom – z izpostavljanjem sončni svetlobi ali umetnim UV žarkom, kot na primer v solariju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650