Sindrom policističnih jajčnikov je težava, s katero se spopadajo številne ženske v svojem reproduktivnem obdobju. Je posledica hormonskega neravnovesja in lahko povzroči, da se na jajčnikih razvijejo ciste. Te ciste niso nevarne, a povzročajo hormonsko neravnovesje, zaradi česar se ženska lahko spopade z nerednimi menstruacijami, rastjo dlak na obrazu, aknami in debelostjo. Pomembno je, da sindrom policističnih jajčnikov prepoznamo zgodaj, saj lahko na dolgi rok, če ga ne prepoznamo, vodi do sladkorne bolezni tipa 2 ali do srčno-žilnih bolezni.
Kaj povzroča sindrom policističnih jajčnikov?
Zdravniki ne vedo natanko, kaj povzroča sindrom policističnih jajčnikov, a strokovnjaki Klinike Mayo so razvili nekaj možnih teorij in dejavnikov tveganja:
- Prekomerna količina inzulina: Preveč inzulina lahko privede do povečane proizvodnje androgenov – moških spolnih hormonov, kar sčasoma prepreči jajčnikom, da bi prišlo do pravilne ovulacije.
- Vnetja v telesu: Študije kažejo, da imajo ženske s policističnimi jajčniki v telesu manjša vnetja, kar povzroči, da policistični jajčniki proizvajajo androgene.
- Dednost: Policistični jajčniki se pogosteje pojavljajo, če je bolezen v družini. Še posebej, če so se z njimi spopadale mati ali sestre.
Simptomi:
Simptomi se pojavijo kmalu po tem, ko ženska dobi menstruacijo, a se lahko razvijejo tudi kasneje v poznejših letih. Znaki so lahko pri različnih ženskah drugačni, poslabšajo pa se, če se ženska spopada z debelostjo. Po podatkih Klinike Mayo so simptomi policističnih jajčnikov naslednji:
Neredne menstruacije
To je eden najpogostejših znakov sindroma policističnih jajčnikov. Nekatere ženske imajo celo cikel na 35 dni ali še dlje in imajo tudi manj kot osem menstruacij na leto. Lahko imajo tudi daljše in močnejše menstruacije ali jim menstruacija izostane za štiri mesece ali celo dlje.
Odvečne dlake na obrazu, po telesu
Pojavijo se lahko neprijetne temne dlake na bradi, po prsih, na hrbtu, trebuhu in celo prstih na nogah.
Motnje razpoloženja
Prihaja lahko do depresije ali nenadnih sprememb razpoloženja, ki sicer niso bile značilne za vašo osebnost.
Akne
Sindrom lahko povzroči tudi mozoljasto in mastno kožo. Mozolji so lahko globoki in boleči.
Težave z nivojem inzulina
Prekomerna količina inzulina lahko moti normalno delovanje jajčnikov ali sposobnost ovulacije, zato lahko prihaja do težav z zanositvijo.
Zdravljenje
Zdravljenje sindroma policističnih jajčnikov je različno glede na vsako posameznico. Zdravnik vam lahko predlaga spremembo življenjskega sloga – prehrane, vadbe, da bi izgubili odvečne kilograme. Lahko se odloči tudi za zdravljenje s kontracepcijskimi tabletkami, da bi znova uravnal menstrualni cikel in zmanjšal proizvodnjo androgenov. A vsaka pacientka je drugačna, zato je pomembno, da ob teh simptomih obiščete zdravnika, da postavi pravo diagnozo in se skupaj z vami odloči za način zdravljenja, ki je najbolj primeren za vas.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV