Modrice najpogosteje nastanejo zaradi udarca, pogosto jih dobijo tudi ljudje, ki veliko telovadijo. A včasih ne nastanejo kot posledica neke zunanje travme. Takšne modrice lahko kažejo na težave s krvjo ali so posledica jemanja antikoagulantov, na to lahko kaže tudi krvavitev iz nosu ali dlesni. Modrice so pogostejše tudi, če telesu primanjkuje vitamina C, pogostejše so tudi pri starejših zaradi zelo tanke kože.
Vzroki
Tanja Pekez Pavliško, zdravnica družinske medicine, je za hrvaški portal Misszdrava razložila, da velikost, predel in oblika modric kažejo tudi, kako je nastala poškodba. Pojasnila je, kdaj je treba poiskati zdravniško pomoč: "Kadar so le lokalne manjše bolečine, ni težav z gibljivostjo in večje otekline, gre za običajno modrico. Tako se manjše modrice zdravijo doma, občasno na poškodovano območje lahko položimo led. Večje modrice pa lahko zahtevajo kirurško zdravljenje, najresnejše pa hospitalizacijo. Če modrice spremljajo bolečine, lahko vzamete paracetamol ali nesteroidna antirevmatična zdravila. Pri nekaterih boleznih, kot so motnje strjevanja krvi, pa se lahko modrice pojavijo brez predhodne poškodbe. Tudi ljudje, ki jemljejo antikoagulante, imajo večjo verjetnost, da imajo modrice," še doda.
Barve modric
Novonastala modrica je lahko rdečkasta, nato pa v nekaj urah postane modra ali temno vijoličasta. Po nekaj dneh modrica postane rumena ali zelena. V prvih dneh po nastanku je mesto modrice večinoma boleče, vendar bolečina običajno izginja, ko zbledi barva modrice. Ker koža ni ranjena, ni nevarnosti okužbe. Če pa se na istem mestu večkrat pojavi modrica, je možno, da ostane trajna rumenkasto-rjava pega, ki jo povzroči večja koncentracija železa v koži.
Kdaj k zdravniku?
Če mislite, da je kost pod modrico zlomljena.
Če jemljete antikoagulante in opazite modrice, pa ne poznate vzroka.
Če vam modrica nabrekne in povzroči močne bolečine.
Če po dveh tednih ne izgine ali po štirih tednih ne zbledi.
Če je boleče in je pod nohtom na roki ali nogi.
Če se je modrica oblikovala nad očesom, lahko pričakujete, da se bo širila tudi pod očesom.
Prepričajte se, da lahko oko premaknete v vse smeri, vidite enako dobro kot pred poškodbo, če lahko storite vse navedeno in nimate glavobola, obisk pri zdravniku ni potreben.
Tonik iz arnike zdravi modrice
Hrvaška fizitoterapevtka Ksenija Krajina Pokupec je za Misszdrava pojasnila, da je najboljša rastlina za razgradnjo hemoglobina (tako da modra barva modrice čim prej postane zelena, nato rumena in nato izgine) arnika. Pojasnila je tudi, kako si lahko naredite tonik za hitrejše celjenje modric: "Napolnite polovico manjšega kozarčka z arniko in nalijte koncentriran alkohol. Po dveh tednih dodajte eterično olje ciprese in sivke ter morda malo mete. Pred mazanjem modrice vzemite čajno žličko te tinkture, zmešajte v 1 dl vode in nanesite na modrico. Na koži naj ostane deset minut."
Krema proti modricam
Tinkturo arnike zmešajte v kremno osnovo – lahko je tudi otroška krema. 50 g kreme dodamo približno 1 do 2 čajni žlički tinkture iz arnike in 5 kapljic eteričnega olja ciprese, sivke in mete. Vse dobro premešamo. Na modrico po potrebi nanesite dva- do petkrat na dan.
Smilj proti razširjenim kapilaram
"Proti razširjenim kapilaram, modrikastim in drobnim modricam okoli njih je najboljši smilj, znan tudi pod imenom laški smilj," pojasni Ksenija Krajina Pokupec. "Smilj namočite v oljčno ali mandljevo olje. Po enem mesecu pripravek filtriramo in ga razmažemo po razpokanih kapilarah." Lahko pa naredite tudi mešanico olj – razmerje 0,5 kapljice eteričnega olja smilja v 0,5 dl mandljevega olja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV