Vizita.si
image (28)

Bolezni

Srce nosi v nahrbtniku

K.B.
04. 08. 2011 07.55
4

Ko bo 40-letni Matthew Green odšel iz bolnišnice, ne bo smel pozabiti na svoj nahrbtnik. Tam je namreč baterija, ki je povezana s plastično napravo v njegovem prsnem košu, ki nadomešča njegovo srce.

Matthew Green bo prvi Britanec, ki bo iz bolnišnice odšel s popolnoma umetnim srcem. Gre za napravo, ki je le nekoliko večja od njegovih organov in tehta okrog 170 gramov. Brez nje namreč 40-letni oče petletnega Dylana ne bi dočakal srca za presaditev, ki ga nujno potrebuje. ''Stanje Matthewa je bilo izjemno slabo in zato smo mu predstavili možnost vsaditve umetnega srca. Brez njega transplantacije ne bi dočakal,'' pove vodja kirurške ekipe, ki je opravila operacijo, srčni kirurg dr. Steven Tsui.

Matthew je namreč imel ventrikularno kardiomiopatijo, bolezen srca, zaradi katere pride do aritmije, srčne odpovedi in nenadne smrti. Čeprav ni natančno jasno, kaj jo povzroča, predvidevajo, da gre za gensko bolezen, ki se prenaša iz roda v rod. Tako sta Matthewu že odpovedala oba, levi in desni prekat, in nujno je potreboval operacijo. ''Pred dvema letoma sem vsak dan prekolesaril 15 kilometrov, potem ko so me sprejeli v bolnišnico, pa sem se vsak dan trudil, da bi lahko prehodil le nekaj metrov.'' Ker darovalca ni bilo, Matthew ni imel druge izbire, kot da privoli v ponudbo kirurgov, in danes mu ni žal.

Ekipa kirurgov mu je najprej odstranila celotno srce, nato pa v prsni koš vstavila plastično napravo, ki jo je razvilo ameriško podjetje SynCardia Systems v Arizoni. Ta s pomočjo dveh črpalk, ki sta povezani z nahrbtnikom, v katerem je baterija, poganja kri po telesu. Matthew bo tako moral nenehno s seboj nositi nahrbtnik, ki tehta okrog šest kilogramov. A kot je povedal na novinarski konferenci po operaciji, je to majhna cena v primeru z življenjem. ''Pred operacijo sem bil izjemno šibek in že dolgo se nisem počutil tako dobro kot sedaj. Zelo sem srečen, da sem prejel to srce. Prej sem komaj čutil srčni utrip, sedaj pa imam zelo močnega.'' Tako že komaj čaka, da se bo vrnil domov in se spet tako kot včasih lahko igral s svojim sinom Dylanom. Napravo naj bi uporabljal najdlje tri leta, medtem pa bo čakal na darovalca srca. ''Najboljša izbira je kljub vsemu še vedno presaditev srca, a če darovalca nimamo, lahko uporabimo to napravo,'' še pove dr. Tsui.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643