Američan Chad Groeschen je le eno noč prespal s kontaktnimi lečami, nasledni dan pa ga je nenadno začelo močno srbeti levo oko. Mislil je, da je šlo za alergijo, a dan pozneje je bilo njegovo oko že popolnoma gnojno. Čez tri dni se je začel slabšati njegov vid na levo oko, je pojasnil za ameriški The Huffington Post. Obiskal je oftalmologa na Očesnem inštitutu Cincinnati, kjer mu je zdravnik povedal, da se je okužil z nevarno bakterijo Pseudomonas. Bakterijo je v oko vnesel s kontaktno lečo, nato pa se je močno razširila po vsem očesu in globoko v tkivo. Čeprav je infekcija ozdravljiva, je 39-letnik utrpel hudo razjedo roženice, zaradi česar je izgubil vid na levo oko.
''Tri tedne sem imel občutek, kot da bi imel velik žebelj v očesu. Bolečina je bila močna in utrujajoča. Grozljivo je, kako hitro se lahko zgodi kaj takega,'' je nesrečnež povedal za televizijo Channel 9. Pojasnil je še, da lahko vid znova pridobi, a bi potreboval presaditev roženice in enoletno okrevanje.
Po podatkih raziskave ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni je kar 99 odstotkov ljudi, ki uporablja kontaktne leče, priznalo, da so s kontaktnimi lečami že ravnali tvegano. Kontaktne leče so denimo nosili dlje, kot je priporočeno, nosili so jih med spanjem ali jih niso pravilno očistili, shranili. Da bi preprečili morebitne infekcije oči, je pomembno, da smo previdni pri rokovanju s kontaktnimi lečami. Tu je nekaj nasvetov:
- Preden se dotaknete kontaktne leče, si umijte roke in jih osušite;
- Pred spanjem odstranite kontaktne leče. Prav tako pred plavanjem in tuširanjem;
- Vsakič, ko odstranite kontaktne leče, jih dobro podrgnite in sperite;
- Zamenjajte leče tako, kot je priporočeno;
- Vsake tri mesece zamenjajte tudi posodico za leče.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV