Vizita.si
Cmok v grlu

Bolezni

Najpogostejše bolezni in težave požiralnika

N.R.A.
28. 06. 2023 05.00
0

Požiralnik je ključni del prebavnega sistema, ki je odgovoren za prenos hrane in tekočine iz ust v želodec. Čeprav pri večini posameznikov brezhibno opravlja svojo funkcijo, lahko nekatere motnje vplivajo na njegovo pravilno delovanje.

Cmok v grlu
Cmok v grlu FOTO: Adobe Stock

Vrste bolezni požiralnika

Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB): GERB se pojavi, ko se želodčna kislina vrača nazaj v požiralnik, kar povzroči simptome, kot so zgaga, regurgitacija in bolečine v prsih. Dolgotrajno nezdravljen GERB lahko povzroči zaplete, kot sta ezofagitis in Barrettov požiralnik.

Ezofagitis: Ezofagitis se nanaša na vnetje sluznice požiralnika, ki je pogosto posledica GERB, nekaterih zdravil, okužb ali alergij. Simptomi lahko vključujejo težave pri požiranju, bolečino ali nelagodje med jedjo in refluks kisline.

Hiatalna kila: To stanje se pojavi, ko del želodca zdrsne v prsno votlino skozi diafragmo. Hiatalna kila lahko povzroči simptome, kot so zgaga, bolečine v prsih, težave pri požiranju in refluks kisline.

Ahalazija: Ahalazija je redka motnja, za katero je značilna nezmožnost spodnjega ezofagealnega sfinktra, da se sprosti in omogoči prehod hrane v želodec. Bolniki imajo lahko težave pri požiranju, bolečine v prsih, regurgitacijo in izgubo teže.

Zgaga
ZgagaFOTO: Shutterstock

Rak požiralnika: Čeprav je razmeroma redek, se lahko rak požiralnika razvije v sluznici požiralnika. Simptomi lahko vključujejo težave pri požiranju, bolečine v prsnem košu, nenamerno izgubo teže, hripavost in trdovraten kašelj.

Pogoste težave s požiralnikom

Težave pri požiranju: Težave pri požiranju, znane tudi kot disfagija, se lahko pojavijo zaradi različnih razlogov, kot so zoženje požiralnika (striktura), krči požiralnika, tumorji ali vnetja. Vztrajne težave s požiranjem mora oceniti zdravnik.

Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a
Preberi še
Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a

Zgaga in refluks kisline: zgaga, pekoč občutek v prsih in refluks kisline se pojavijo, ko želodčna kislina teče nazaj v požiralnik. Čeprav so občasne epizode pogoste, lahko pogosta ali huda zgaga kaže na osnovne težave in jih mora obravnavati zdravnik.

Kašelj
KašeljFOTO: Dreamstime

Kronični kašelj: Vztrajen kašelj, ki se kljub zdravljenju ne izboljša, je lahko povezan s težavami s požiralnikom. Ko želodčna kislina draži požiralnik, lahko sproži kronični kašelj.

Kdaj obiskati zdravnika zaradi težav s požiralnikom?

Če opazite katerega od naslednjih simptomov ali stanj, povezanih s požiralnikom, je priporočljivo, da se posvetujete s svojim zdravnikom;

Suh kašelj: kdaj je nevaren?
Preberi še
Suh kašelj: kdaj je nevaren?

- Pogosta ali huda zgaga, ki vztraja kljub spremembam življenjskega sloga in zdravilom brez recepta.

- Težave ali bolečine pri požiranju.

- Stalna bolečina v prsih, ki ni povezana s težavami s srcem.

- Nenamerna izguba teže skupaj s težavami pri prehranjevanju.

GERB
GERBFOTO: Profimedia

- Kronični kašelj, ki se ne odziva na običajna zdravila za kašelj.

- Kri v bruhanju ali blatu.

- Simptomi, ki kažejo na raka požiralnika, kot so vztrajna hripavost, kronično kolcanje ali občutek cmoka v grlu.

Požiralnik igra ključno vlogo v procesu prebave in vse težave, ki vplivajo na njegovo pravilno delovanje, lahko povzročijo nelagodje in morebitne zaplete. Razumevanje različnih vrst bolezni požiralnika, pogostih težav in vedenje, kdaj poiskati zdravniško pomoč, je ključnega pomena za pravočasno diagnozo in učinkovito zdravljenje. Če doživljate trdovratne simptome ali skrbi v zvezi z vašim požiralnikom, vam bo posvet z zdravnikom pomagal določiti osnovni vzrok in ustrezne strategije obvladovanja.

Dodatni viri: mayoclinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662