"Možganska kap v Sloveniji letno prizadene okoli 4000 prebivalcev, 2000 jih letno zaradi njenih posledic umre," zapišejo na spletni strani Društva za preprečevanje možganskih in žilnih bolezni oziroma Društva MŽB. To niso majhne številke.
Kajenje je ena od razvad, ki je dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni in s tem tudi za tako resne posledice, kot sta možganska kap in tudi srčni infarkt. Pri posameznikih, ki jih zadene kap, kajenje za povrh povečuje tveganje za njeno ponovitev, je pokazala študija, ki so jo opravili na kitajski medicinski fakulteti Nanjing Medical University. V študiji je sodelovalo 3069 posameznikov, ki so preživeli kap. 48 odstotkov oziroma 1475 jih je po tem dogodku še naprej kadilo, devet odstotkov jih je prenehalo. Med temi, ki so s kajenjem nadaljevali, jih je 908 ali 62 odstotkov prenehalo kaditi v nekaj mesecih po tem, ko jih je zadela kap.
Glede na to, da je kajenje dejavnik tveganja za srčno-žilne zaplete, je bilo tveganje za ponovitev kapi večje pri kadilcih kot pri ljudeh, ki nikoli niso kadili. Torej so imeli tudi kadilci, ki so prenehali kaditi, še vedno večje tveganje kot ljudje, ki nikoli niso kadili. Toda kadilci, ki so opustili kajenje, potem ko jih je zadela kap, so imeli v primerjavi s tistimi, ki so še naprej kadili, za 29 odstotkov manjše tveganje, da bi se kap ponovila, navaja zaključke kitajske študije Reuters.
Najbolj zdravo je kajenje povsem opustiti. In to na kateri koli točki življenja. Vsaka minuta kajenja manj koristi. Pomaga tudi zmanjšanje števila pokajenih cigaret.
Tveganje za več kapi je bilo v kitajski študiji večje, več kot je oseba na dan pokadila cigaret. V primerjavi z nekadilci so kadilci, ki so pokadili do 20 cigaret dnevno, imeli za 68 odstotkov večje tveganje za ponovitev kapi, tveganje je bilo še večje za tiste, ki so na dan pokadili celo več kot toliko cigaret. Še slabše je, če hkrati uživate prekomerne količine alkohola, saj je to dodaten dejavnik tveganja. Škodita pa tudi nezdrava prehrana in pomanjkanje gibanja.
Študija je sicer le odkrila povezavo med kajenjem in večjim tveganjem za ponovitev kapi, ni pa bila zasnovana tako, da bi raziskovalci lahko trdili, da je prav kajenje vzrok. Kot so kitajski raziskovalci zapisali v ugledni medicinski reviji Journal of the American Heart Association, kjer so bili njihovi izsledki objavljeni, ljudje, ki po kapi opustijo kajenje, pogosto opustijo tudi druge škodljive razvade oziroma privzamejo te, ki so bolj zdrave. Vse to skupaj zmanjšuje tveganje za ponovitev tega hudega dogodka.
Vsekakor je prenehanje kajenja preventiva pred marsičem. Enako velja za opustitev vseh drugih škodljivih navad. Trudite se, da postanete bolj aktivni, zamenjujte nezdrava živila z zdravimi ... Namesto mesa si kdaj privoščite stročnice, namesto belega riža pa denimo ajdovo kašo. Življenjski slog ni lahko spremeniti čez noč, a počasi se lahko pride tudi zelo daleč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV