Vizita.si
Luskaste zaplate se lahko pojavijo tudi v lasišču.

Bolezni

Na kaj kaže izpuščaj na komolcu?

Katja Benčina
16. 10. 2013 09.31
0

Zadebeljen, rdeč izpuščaj, ki se lahko lušči, je običajno posledica luskavice – kronične vnetne bolezni kože, ki se običajno pojavi na zadnji strani komolcev, kolen, na trupu, lasišču in hrbtu, lahko pa prizadene tudi nohte in celo sklepe. Preverite, kako si pomagati.

Luskaste zaplate se lahko pojavijo tudi v lasišču.
Luskaste zaplate se lahko pojavijo tudi v lasišču. FOTO: iStockphoto
Vzrok za luskavico ni znan, kljub vsemu pa se pri nekaterih bolnikih kaže družinska nagnjenost, Izbruh bolezni lahko sprožijo okužba, poškodbe, stres in nekatera zdravila, kot so antidepresivi, litij, zdravila za povišan krvni tlak, zaviralci beta receptorjev in zdravila proti malariji. Sicer pa zadnje raziskave luskavico povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema. Zaradi nenavadnega odgovora imunskega sistema naj bi začele po kakšni virusni ali bakterijski okužbi bele krvne celice napadati beljakovine v koži, zaradi česar nato nastopi vnetje, kožne celice pa se pospešeno delijo, kar je navzven videti kot zaplate luskaste kože.

Pri nas z luskavico, znano tudi pod imenom psoriaza, živi približno 35 tisoč ljudi. Prizadene lahko tako moške kot ženske, pogosto pa izbruhne med 15. in 35. letom starosti. Na žalost se bolezni še vedno ne da popolnoma pozdraviti, lahko pa lajšamo simptome.

Med dejavnike, ki lahko bolezen še poslabšajo, sodijo:

- razne poškodbe kože, kot na primer opekline, rane, piki žuželk;
- nekatera zdravila, kot so antidepresivi, zdravila proti malariji, zdravila za zniževanje krvnega tlaka in podobno;
- izpostavljenost hudemu stresu;
- virusne in bakterijske okužbe;
- uživanje alkohola.

Sicer pa se oboleli zaradi še vedno premalo osveščene in tolerantne okolice pogosto počutijo nelagodno, obolenje lahko celo vpliva na njihove medosebne odnose tako v službi kot v zasebnih situacijah, na komunikacijo, celo intimno življenje … Vse to slabi njihovo samozavest in psihično počutje.

Kako si lahko pomagamo?

Strokovnjaki se lahko odločajo med več metodami zdravljenja – katero bodo izbrali, je odvisno od oblike in stopnje obolenja, starosti in življenjskega sloga bolnika. Sicer pa pomagajo naslednje metode:
 

- Negovalna mazila za mehčanje kože

Tovrstna mazila vsebujejo snovi, ki raztapljajo luske, zdravijo vnetje in mehčajo luskastno ter pordelo kožo.

- Kopeli z olji

Bolniki z luskavico se morajo izogibati umivanju z agresivnimi mili in šamponi, ki izsušijo kožo. Zanje so primerne kopeli, ki so dodatno obogatene z olji ali s katero drugo naravno sestavino, ki pomirja razdraženo kožo. Tako lahko na primer v kad natočite toplo vodo in vanjo stresete kilogram ovsenih kosmičev, ki jih prej zavijete v gaze. V kopeli se namakajte petnajst minut, nato pa si kožo osušite in nanjo nanesite še negovalna mazila za mehčanje.

- Terapija z ultravijoličnimi žarki

Preden se bolnik izpostavi ultravijoličnim žarkom, mora v telo dobiti fotosenzibilizator – snov, ki naredi kožo bolj občutljivo za ultravijolične žarke. Terapijo je treba večkrat ponoviti, da začne učinkovati na prizadete dele kože.

- Zmerno sončenje

Izkušnje kažejo, da izbruhe luskavice pogosto zmanjša redna zmerna izpostavljenost sončni svetlobi. Torej se lahko oboleli v poletnih mesecih brez zadržkov nastavlja soncu, če to počne z glavo – na sonce ne sme med enajsto in šestnajsto uro, ko je sonce najmočnejše, s sončenjem ne sme pretiravati in mora se zaščititi z ustreznimi kremami.

- Zdravila, ki zavirajo delovanje imunskega sistema

Ker zadnje raziskave kažejo, da je izbruh bolezni povezan z aktivacijo imunskega sistema, zdravniki v skrajnih primerih, ko lokalno zdravljenje ni dovolj učinkovito, bolnikom predpišejo zdravila, s katerimi zavirajo delovanje imunskega sistema. Ker pa takšna zdravila povzročajo okvare ploda, tovrstno zdravljenje ni primerno za nosečnice.

- Primerna prehrana in izogibanje stresu

Strokovnjaki ugotavljajo, da lahko pri premagovanju simptomov luskavice bolniki veliko naredijo kar sami. Pri zdravljenju bolezni namreč pomaga prehrana, ki vsebuje veliko vlaknin – priporočljivo je jesti polnozrnate žitne izdelke, sadje, zelenjavo, stročnice in oreščke ter ribe, na drugi strani pa zmanjšati vnos mesa in živalskih maščob ter sladkorja in alkohola. Pomembno je tudi, da oboleli nosijo udobna oblačila, narejena iz bombaža, lanu ali svile, ki dihajo in ne dražijo kože, in da dovolj počivajo ter se izogibajo stresu. Znano je namreč, da pomanjkanje spanja, utrujenost in stresno življenje samo še poslabšajo bolezen.

Bolniki z luskavico se morajo izogibati umivanju z agresivnimi mili in šamponi, ki izsušijo kožo.
Bolniki z luskavico se morajo izogibati umivanju z agresivnimi mili in šamponi, ki izsušijo kožo.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650