Posamezniki na dom prejmejo preprost test, s katerim odvzamejo vzorec blata in ga pošljejo v laboratorij. Tam odkrivajo majhne očem nevidne krvavitve, ki lahko kažejo na najrazličnejše težave črevesa. Če v laboratoriju s testom odkrijejo prikrito krvavitev, osebo povabijo na kolonoskopijo, ki razkrije natančen vzrok le-te. Tako lahko odkrijejo že predrakave spremembe, ki se jih da odstraniti preprosto in z manj zapleti, kot v primeru, da bi bolezen napredovala. ''Do sedaj smo v dveh presejalnih krogih odkrili 1300 rakov in odstranili več kot 13.000 predrakavih sprememb. Na ta način preprečujemo, da bi se rak sploh razvil,'' je pojasnila Maučec Zakotnikova.
Rak debelega črevesa in danke je v svetu tretja najpogosteje odkrita oblika raka, in sicer takoj za rakom pljuč in dojke. V letu 2012 so v EU odkrili 345.000 novih primerov. A k sreči se udeležba na presejalne programe, ki rešujejo življenja, zaradi vse večje osveščenosti, povečuje. "Če smo leta 2007 ugotavljali, da je na prikrito krvavitev v blatu v Sloveniji testiranih le 5,9 odstotka prebivalcev med 50. in 74. letom, so danes te številke povsem drugačne. Testiranih je približno 54 odstotkov ljudi, želimo pa si, da bi bil testiran vsak, ki je v program povabljen," pravi Jožica Maučec Zakotnik.
Po njenih besedah se je v zadnjem desetletju podaljšalo preživetje bolnikov z rakom debelega črevesja in danke. Tako se z 62,9 odstotka bolnikov, ki preživijo pet let po diagnozi, uvrščamo nad povprečje EU. Če na dom prejmete vabilo programa Svit, se tako nanj le odzovite. Lahko vam namreč reši življenje!
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV