Vizita.si
Zaradi predolgega delavnika so lahko močno prizadete višje možganske funkcije, nič bolje pa ne kaže niti delovanju vašega srca.

Bolezni

Nadure nas bodo še pokopale!

S.P.
28. 09. 2012 07.14
2

Zdravstveno stanje zaposlenih, ki z nadurami oddelajo več kot 40 ur na teden, je lahko močno ogroženo, trdijo rezultati finske raziskave. Predolg delavnik naj bi namreč spodbujal k razvoju demence, srčnih obolenj in celo kapi.

Zaradi predolgega delavnika so lahko močno prizadete višje možganske funkcije, nič bolje pa ne kaže niti delovanju vašega srca.
Zaradi predolgega delavnika so lahko močno prizadete višje možganske funkcije, nič bolje pa ne kaže niti delovanju vašega srca.FOTO: iStockphoto

Povprečni redno zaposleni Evropejec naj bi v povprečju oddelal 38,7 ur na teden, kažejo rezultati raziskave evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer. Študijo so izvajali med 27-imi državami članic Evropske unije, v analizo pa so vključili tudi Norveško. Slovenija med njimi sodi v najbolj produktivno skupino, kjer zaposleni v povprečju oddelajo 40 ur na teden, samozaposleni pa še veliko več. Prav zaradi tega so za nas še posebej zanimivi rezultati nedavno dokončane finske raziskave.

Ker milijoni zaposlenih v strahu pred izgubo službe opravljajo veliko število nadur, so se znanstveniki iz inštituta za zdravje "Finnish Institute of Occupational Health“ lotili vprašanja, kaj to pomeni za njihovo zdravstveno stanje. Že vse od leta 1958 so namreč skupno izvedli kar 12 študij, ki so razkrile šokantne rezultate. V njih je skupno sodelovalo 22.000 ljudi, ki so redno opravljali zdravstvene preglede, teste inteligence, ter kratkega in dolgoročnega spomina.

Ugotovili so, da so zaposleni, ki so redno opravljali nadure, imeli kar od 40 do 80 odstotkov večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni, kar je dokazalo tudi na tisoče srčnih napadov in kapi, ki so doleteli prav te posameznike. "Izrazita izpostavljenost stresu in ostali dejavniki, kot so slabe prehranjevalne navade med delovnim časom, ter pomanjkanje telesne aktivnosti v službi je močno ogrozila zdravstveno stanje posameznikov. In ne govorimo zgolj o nevarnih srčnih obolenjih, ki se lahko končajo tudi s smrtnim izidom“, pojasnjuje vodja raziskave dr. Marianna Virtanen.

V letu 2009 je namreč ista ekipa s pomočjo neke druge raziskave ugotovila, da lahko predolg delavnik izrazito poviša tudi tveganje za pojav demence, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje. Bolezen naj bi grozila predvsem osebam srednjih let, ki v tednu oddelajo več kot 55 ur, ter posameznikom, ki si med delovnim časom radi vzamejo odmor za kajenje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587