Vizita.si
Če izkašljujete sluz, ne smete jemati zdravil, ki kašelj umirjajo.

Bolezni

Naj vas ne moti kašelj

L.E.
06. 12. 2011 08.13
0

V zimskem času nam praznične dneve pogosto pokvari tako nadležen akutni kašelj. Običajno je posledica vnetja dihal – prehlada, gripe, celo pljučnice. Kako ga čim hitreje pozdravimo?

Če izkašljujete sluz, ne smete jemati zdravil, ki kašelj umirjajo.
Če izkašljujete sluz, ne smete jemati zdravil, ki kašelj umirjajo.FOTO: iStockphoto

Kašelj je povsem normalen odziv telesa, ki se poskuša znebiti nečesa, kar ga moti. Poskuša ga torej izkašljati. Tako odstrani tujke (denimo prah in dim), v primeru vnetja dihal pa odvečno sluz. Povzročimo ga lahko sami ali nas kar napade, ko nekaj vzdraži živčne končiče dihalnih poti, ki nato povzročijo ta refleks.

Če spremlja običajna virusna obolenja, običajno ne predstavlja nobene nevarnosti.
Če spremlja običajna virusna obolenja, običajno ne predstavlja nobene nevarnosti. FOTO: iStockphoto

Če je kašelj akuten, bi moral miniti v treh do osmih tednih; posebno, če je posledica običajnih viroznih obolenj, zaradi njega tudi ni treba k zdravniku. Tega obiščite, če se spremeni v kroničnega oziroma če izkašljujete sluz, ki je obarvana – rumena, zelena, celo krvava. Sicer pa lahko kašelj zdravite sami s pripravki, ki jih poiščete v lekarni.

Zdravljenja se lotite čim prej, sicer se lahko pojavijo neprijetni stranski učinki, kot so bolečine v prsih, utrujenost in omotičnost. Uniči vam lahko spanec in druženje ter vas ovira pri delu. Ko se lotite zdravljenja, vam mora biti najprej jasno, ali je kašelj suh ali produktiven. Pri slednjem izkašljujemo sluz, pri prvem pa, kot pove že samo ime, ne izkašljamo ničesar.

Produktiven kašelj pozdravi samo izkašljevanje, saj želi telo izločiti odvečno sluz. Pri tem mu lahko pomagate z zdravili, ki se imenujejo ekspektoransi. Ti vam ne bodo prav nič v pomoč, če bo kašelj suh. Takrat posezite po antitusikih, ki kašelj mirijo. Se jih pa seveda izogibajte, če morate izločiti sluz, sicer boste bolezen le podaljševali.

V Sloveniji je eno najbolj znanih zdravil za zdravljenje produktivnega kašlja prospan. Sestavlja ga posebna učinkovina bršljanovih listov, zaradi česar bi ga lahko imeli celo za naravno pomagalo. Študije so dokazale, da lahko prospan olajša izkašljevanje ter odpravi sam vzrok kašljanja, saj redči sluz v dihalih. Varen naj bi bil tudi za najmlajše in astmatike.

Če vas preseneti kašelj, poskušajte užiti tudi čim več cinka (telečjih jetrc, govejih zrezkov, jagnjetine, jogurta, ovsene kaše, pirinih izdelkov in temne čokolade). Pijte dovolj tople tekočine, v katero lahko vmešate še med. Poskrbite, da v prostorih, v katerih bivate, zrak ni preveč suh. Zračite prostor ter se obkrožite z več sobnimi rastlinami, ki zrak vlažijo. To je še posebno pomembno, kadar je kašelj suh, kadar je produktiven, pa si lahko pomagate z inhalacijami ali toplimi obkladki.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574