Vizita.si
kri

Bolezni

Najpogostejša vzroka za povišan prolaktin v telesu sta tumor hipofize in hipotiroza

S.B.
16. 08. 2022 05.00
0

Prolaktin je hormon, ki ga izloča hipofiza in ki ima pomembno vlogo pri spolni ter reproduktivni funkciji ženske in moškega. Hipofiza ali možganski privesek je majhna žleza z notranjim izločanjem. Povišana vrednost prolaktina (hiperprolaktinemija) povzroča motnje v menstrualnem ciklusu in odsotnost ovulacij, saj negativno vpliva na izločanje GnRH, FSH in LH.

Najpogostejši vzroki za povišano vrednost prolaktina v krvi so benigni tumorji hipofize, ki izločajo prolaktin (prolaktinom), ter jemanje nekaterih zdravil ali bolezni ščitnice (hipotiroza).

Hiperprolaktinemija

Je stanje, kadar so količine prolaktina pri ženskah, ki niso noseče in moških, prevelike. Približno tretjina žensk v reproduktivnem obdobju, z nerednim menstrualnim ciklusom in zdravimi jajčniki, ima hiperprolaktinemijo.

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka
Preberi še
Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka
Visoka raven prolaktina lahko vpliva na normalno proizvajanje ostalih hormonov, kot sta naprimer estrogen in progesteron.
Visoka raven prolaktina lahko vpliva na normalno proizvajanje ostalih hormonov, kot sta naprimer estrogen in progesteron. FOTO: Profimedia

Kadar se to zgodi, ima lahko ženska težave z zanositvijo, lahko pa pride tudi do izločanja mleka, kljub temu, da ne gre za nosečnost, čemur rečemo galaktoreja.

Visoka raven prolaktina lahko vpliva na normalno proizvajanje ostalih hormonov, kot sta naprimer estrogen in progesteron. To seveda lahko spremeni ali ustavi potek ovulacije. Ravno tako lahko privede do nerednih krvavitev. Nekatere ženske imajo visoko raven prolaktina brez kakršnih koli simptomov.

Pri moških lahko visoka raven prolaktina povzroči galaktorejo, impotenco, zmanjšan libido in neplodnost. Če se moški ne zdravi zaradi hiperprolaktinemije, lahko njegovo telo proizvaja manj sperme ali pa je sploh ne zmore več proizvesti.

Najbolj pogosti vzroki za hiperprolaktinemijo:

- Tumor
- Hipotireoza (neaktivna ščitnica)
- Policistični jajčniki
- Bolezni ledvic
- Bolezni jeter
- Zdravila, ki zdravijo depresije, psihoze in visok krvni tlak
- Zelišča, kot je komarček, rdeča detelja
- Določena hrana
- Stimulacija bradavic

Za tretjino vseh primerov hiperprolaktinemije pa vzrok ni znan.

Kako diagnosticirajo hiperprolaktiemijo?

S pomočjo krvnih testov lahko merijo raven prolaktina. Ravni so včasih povišane, če je oseba pred testom jedla ali pa je morda bila izpostavljena stresu. Test lahko ponovijo, ko oseba več ur prej ne zaužije ničesar in se uspe sprostiti.

Naravne ravni prolaktina v telesu se tekom dne spreminjajo. Postopoma se povišujejo tekom noči, največ pa v jutranjem času. Zdravniki večinoma zahtevajo jemanje krvi tri do štiri ure po tem, ko se oseba prebudi. Če so ravni po drugem pregledu prolaktina še vedno visoke, lahko zdravnik priporoča snemanje možgan s pomočjo MR (magnetne resonance), da bi na ta način lahko izključil sum na tumor hipofize.

6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov
Preberi še
6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov
Nivo prolaktina v krvi preverijo s pomočjo krvnih testov.
Nivo prolaktina v krvi preverijo s pomočjo krvnih testov.FOTO: Dreamstime

Kako zdravijo hiperprolaktinemijo?

Zdravljenje je odvisno od vzroka nastanka in poteka toliko časa, dokler se simptomi ne zmanjšajo ali ne pride do zanositve, v kolikor je to namen pacientke.

Zdravljenje ni vedno potrebno

Vseh žensk z diagnosticirano hiperprolaktinemijo ni potrebno nujno zdraviti. Prolaktin namreč večinoma ostane nizek. Pogosto nima vpliva na druge procese, zgolj na raven hormonov. Prolaktin pri moških je lahko visok, kar pa lahko povzroči pritisk na živce med možgani in očesi, posledično se lahko pojavijo težave z vidom in glavoboli.

Kaj pa če je raven prolaktina nizka?

Premalo prolaktina v krvi poimenujemo z besedo hiperprolaktinemija. To stanje je izjemno redek pojav, ki pa lahko nastane pri ljudeh z neaktivno hipofizo. Nižja raven prolaktina lahko privede do nezadostnga nastanka mleka po porodu. Večina ljudi z nizko vsebnostjo prolaktina, nima nobenih posebnih zdravstvenih težav, četudi testi kažejo, da bi takšne osebe lahko imele zmanjšano imunost na določene okužbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650