Da se vam ne bi zgodilo kaj takega, je pred vami seznam sedmih najpogostejših parazitov, na katere morate biti pozorni na potovanjih, in nekaj nasvetov, kako jih lahko odstranite.
Muha Dermatobia hominis ujame komarja ali klopa in mu v želodec izleže svoja jajčeca. Ko to stori, plen izpusti v upanju, da bo našel dobrega gostitelja. Ko komar ali klop najde gostitelja, toplota krvi omogoči ličinkam, da se izvalijo in zarijejo v gostiteljevo kožo, tu pa se s kaveljčki oprimejo mesa. “Ko se premikajo po lasišču, s kaveljčki zbadajo v kožo in imela sem občutek, da me nekdo neprestano zbada z iglo,“ pravi Tara.
Če vas napade ličinka muhe Dermatobia hominis, se je najlažje znebite tako, da jo zadušite. Na prizadeto mesto si namažite vazelin, ličinka pa bo prilezla na površje, ko bo hlastala za zrakom.
2. Ribja ali široka trakulja
Če ste ljubitelji surovih rib, se vam lahko zgodi, da boste v črevesje dobili nepovabljenega gosta – trakuljo.
Anthony Frantz se je s trakuljo okužil v eni od azijskih restavracij medtem, ko je jedel lososov suši. Ko so mu trakuljo odstranili iz črevesja, je bila ta dolga že skoraj tri metre.
“Trakulja je zelo nadležen parazit. Povzroča bolečino, slabokrvnost in neprijeten občutek,“ pravi dr. Felipe C. Cabello. “Primerov, ko bi trakulja pomenila smrtno nevarnost za osebo, je zelo malo. Res pa je, da iz telesa počrpa veliko vitamina B12,“ dodaja. “Doseže lahko velikost tudi preko 15 metrov, raste pa lahko od meseca do leta dni ali pa več.“
3. Svinjska ali ozka trakulja
37-letna Alvarez je najprej mislila, da ima možganski tumor. Imela je težave z ravnotežjem, požiranjem in bolečino v levi roki. “Stanje se ji je tako hitro slabšalo, da jo je bilo treba čim prej operirati,“ razlaga dr. Peter Nakaji. “Ko smo odprli glavo, da bi iz nje izrezali tumor, smo ugotovili, da Alvarez nima tumorja, temveč da ji težave povzroča trakulja,“ pravi dr. Nakaji.
Alvarez se je okužila tako, da je jedla svinjsko meso, sadje ali zelenjavo, okuženo z ličinkami svinjske trakulje.
4. Stenice
Posteljne stenice (Cimex lectularius) so pet milimetrov velike žuželke rjave barve, ki rade živijo in se prehranjujejo v naših posteljah. V dom jih prinesemo v kovčkih ali škatlah s potovanj. Ker so nočne živali, pridejo na plano ponoči, hranijo pa se z našo krvjo. So zelo trdožive, saj lahko brez hrane zdržijo tudi leto dni in preživijo temperature pod 0 stopinj kot tudi nad 40 stopinj.
Posteljne stenice se ne skrivajo samo v postelji, temveč v vseh razpokah v vašem stanovanju in vaši bližini. Običajno jih lahko odkrijete po krvavih madežih na posteljnini. Za odstranitev posteljnih stenic morate razkužiti prostor z insekticidom proti posteljnim stenicam. Dobrodošlo je tudi preventivno delovanje, kot na primer sesanje kovčkov po vrnitvi s potovanja.
5. Gvinejski črv
6. Malarija
Malarijo povzročajo plazmodiji, krvni paraziti, ki zajedajo eritrocite. Prenašajo jih komarji, vsako leto pa povzročijo od 350 do 500 milijonov okužb in približno milijon smrtnih žrtev. Okužene osebe imajo visoko telesno temperaturo, glavobol in bruhajo, simptomi pa se pojavijo 10 do 15 dni po piku komarja. Pred malarijo se lahko zaščitite z zaščitnimi mrežami, insekticidi in protimalarijskimi zdravili.
7. Chagasova bolezen
S Chagasovo boleznijo ali južnoameriško tripanosomiozo se večina ljudi okuži ponoči. Prenaša jo ameriška stenica, ki jo Američani imenujejo tudi 'kissing-bug'. Tako poimenovanje je dobila zato, ker jo najbolj privlači obraz žrtve, saj je glava po navadi edini nepokriti del telesa, ki oddaja veliko toplote. Insekt srka kri s pomočjo dolgega rilca, preko katerega širi bolezen. Chagasova bolezen je dosmrtna in življenjsko nevarna. Zgodnji simptomi bolezni so vročina, utrujenost, bolečine v telesu in glavoboli, kasneje pa se razvijejo močnejši simptomi, ki lahko privedejo do odpovedi srca in nenadne smrti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV