1. Napetost vratnih mišic
Trije od štirih glavobolov nastanejo zaradi napetosti mišic skalpa ali vratu. Bolečina pri tenzijskih glavobolih je opisana kot tista, ki je srednje intenzivna in se pojavlja predvsem v zatilju ali na področju čela. Lahko jo čutimo kot tesno zategnjen pas okoli glave.
2. Drugi vzroki
Glavobol lahko nastane tudi zaradi alkohola, neredne prehrane, dolgega potovanja, hrupa, slabega zraka, slabega vremena, preveč spanja, prevelikega razburjenja, povišane temperature, bolečih sinusov ali zob.
3. Migrena
Migrena sodi med najbolj boleče glavobole in bolniku preprečuje normalno delo in življenje. Vsak desetina ljudi se spopada z migrenami. Glavni vzrok migrene je najverjetneje hormonsko neravnovesje v telesu, povzroči skrčenje drobnih žilic, zaradi česar pride do privida utripajoče svetlobe. Pozneje se žilice razširijo, kar povzroči utripajočo bolečino v glavi. Najverjetneje je najpomembnejši krivec za to hormon serotonin.
4. Trigeminalna nevralgija
Nevralgija trigeminalnega živca je močna bolečina ene polovice obraza, do katere pride zaradi vnetja ali pritiska na trovejni živec. Bolečina je sunkovita in utripajoča, pojavlja se v ponavljujočih se napadih. Trovejni živec (nervus trigeminus) prenaša informacije o občutkih z različnih delov obraza v možgane, nadzoruje pa tudi delovanje žvečnih mišic. Poškodba ali draženje tega živca povzroča zbadajočo in ostro bolečino, ki se imenuje nevralgija.
Glavobol lahko omilite ali celo preprečite s spremembo življenjskih navad. Splošni nasveti za obvladovanje glavobolov so:
- upočasnite vsakodnevne aktivnosti in tempo življenja;
- redno se prehranjujte in se izogibajte pretirani lakoti;
- ukvarjajte se s športom v naravi;
- opazujte, kaj vam povzroča migrene, in se izogibajte sprožilcem;
- v svoj vsakdan vnesite sprostitvene tehnike;
Če se spopadate s tenzijskim glavobolom, poskrbite za dovolj počitka in spanja, sprostitvene vaje in masaže za premagovanje napetosti. Če se spopadate z migrenami je pomembno, da se izogibate dejavnikom, ki sprožijo migrene: močan hrup, vonjave, utripajoča svetloba, neredna prehrana in podobno. Izogibajte se vrstam hrane, ki lahko povzročajo migreno. Mednje spada sir, čokolada, agrumi, alkohol, kofein, čaj, koka kola, čokolada. Ko se pojavi migrena, se umaknite v temen prostor in počivajte.
Opozorilo!
Če imate poleg glavobola druge spremljajoče simptome, kot so visoka vročina, bolečina v predelu obraza, solzenje, motnje vida ali ravnotežja, odrevenelost ali omotico, se posvetujte z zdravnikom. Prav tako obiščite zdravnika, če je glavobol nenavadno močan, traja dlje časa in če se bolečina stopnjuje. Glavobol sami zdravite največ tri dni zapored in ne več kot 10 dni v mesecu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV