Vizita.si
Najpogostejši simptomi in znaki srčnega popuščanja so težko dihanje, zmanjšana telesna zmogljivost in zadrževanje tekočine v telesu, kar vodi do nabiranje tekočine v pljučih in otekanja.

Bolezni

Bi prepoznali srčno popuščanje?

STA/K.B.
05. 09. 2014 11.04
6

Srčno popuščanje je edina bolezen srca in ožilja, katere pogostost narašča tako v svetu kot tudi v Sloveniji. V zadnjih letih je prišlo do velikega napredka pri zdravljenju te bolezni, ki ga bodo ta vikend predstavili tudi v Portorožu na mednarodnem simpoziju. Tu pa si preberite, kako prepoznati srčno popuščanje.

Najpogostejši simptomi in znaki srčnega popuščanja so težko dihanje, zmanjšana telesna zmogljivost in zadrževanje tekočine v telesu, kar vodi do nabiranje tekočine v pljučih in otekanja.
Najpogostejši simptomi in znaki srčnega popuščanja so težko dihanje, zmanjšana telesna zmogljivost in zadrževanje tekočine v telesu, kar vodi do nabiranje tekočine v pljučih in otekanja.FOTO: iStockphoto
Srčno popuščanje lahko opredelimo kot bolezensko stanje, pri katerem okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo presnovnim potrebam ostalih organov in tkiv. Najpogostejši simptomi in znaki srčnega popuščanja so težko dihanje, zmanjšana telesna zmogljivost in zadrževanje tekočine v telesu, kar vodi do nabiranje tekočine v pljučih in otekanja.
Srčno popuščanje lahko opredelimo kot bolezensko stanje, pri katerem okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo presnovnim potrebam ostalih organov in tkiv.
Srčno popuščanje lahko opredelimo kot bolezensko stanje, pri katerem okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo presnovnim potrebam ostalih organov in tkiv. FOTO: iStockphoto

Rezultati študij kažejo, da je srčno popuščanje prisotno pri med dvema in petimi odstotki populacije. Pri ljudeh, starejših od 65 let, ta delež presega deset odstotkov. Samo v ZDA letno odkrijejo okoli 700.000 novih bolnikov s srčnim popuščanjem, stroški zdravljenja teh bolnikov pa presegajo 40 milijard dolarjev letno, navajajo v kliničnem oddelku za kardiologijo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, ki je organizator mednarodnega simpozija.

Vzrok za naraščanje števila bolnikov je predvsem boljše zdravljenje koronarne bolezni srca. Mnogi bolniki, ki bi v preteklosti umrli zaradi miokardnega infarkta, sedaj živijo dlje, zaradi okvarjenega srca pa se pri njih sčasoma razvije srčno popuščanje, navajajo v omenjenem kliničnem oddelku.

Umrljivost je visoka – pet let po odkritju preživi manj kot polovica bolnikov

Čeprav se je preživetje bolnikov s srčnim popuščanjem v zadnjih letih bistveno izboljšalo, smrtnost teh bolnikov ostaja zelo visoka. Pet let po odkritju srčnega popuščanja preživi manj kot polovica bolnikov. Preživetje je nekoliko boljše pri ženskah kot pri moških, kar je povezano z večjo pogostostjo koronarne bolezni srca pri moški populaciji.

Srčno popuščanje je posledica več bolezni ali stanj, ki neposredno ali posredno okvarijo srce. Ko bolezen napreduje, je potrebna bolnišnična obravnava na terciarni ravni, kjer je za take bolnike na voljo več dodatnih, zahtevnejših metod zdravljenja, med katerimi so najpomembnejše presaditev srca, presaditev matičnih celic, zdravljenje s srčnim spodbujevalcem, z modulacijo imunskega odgovora, mehanska podpora prekatov in zdravljenje z novejšimi zdravili.

Od leta 1990, ko so v Sloveniji začeli s programom presaditev srca, je bilo v UKC Ljubljana opravljenih 125 presaditev, od tega 98 po letu 2000. Presaditev matičnih celic pa sodi med najnovejše načine zdravljenja napredovalega srčnega popuščanja.

Od leta 1990, ko so v Sloveniji začeli s programom presaditev srca, je bilo v UKC Ljubljana opravljenih 125 presaditev, od tega 98 po letu 2000.
Od leta 1990, ko so v Sloveniji začeli s programom presaditev srca, je bilo v UKC Ljubljana opravljenih 125 presaditev, od tega 98 po letu 2000.FOTO: iStockphoto

V Sloveniji so prvo presaditev matičnih celic opravili v UKC Ljubljana leta 2006, od tedaj je bilo uspešno opravljenih 84 posegov. Glede na uspešnost in relativno neinvazivnost metode strokovnjaki na kliničnem oddelku za kardiologijo pričakujejo, da se bo v prihodnje lahko širše uveljavila kot nova možnost zdravljenja za bolnike z napredovalim srčnim popuščanjem.

Klinični oddelek za kardiologijo UKC Ljubljana na tem področju sodeluje s bolnišnico za srčne bolezni iz Houstona, načrtujejo pa tudi sodelovanje z drugimi centri. Po oceni organizatorjev je kongres izjemna priložnost, da svoje znanje o najnovejših načinih zdravljenja posredujejo številni ugledni strokovnjaki iz ZDA in vse Evrope, hkrati pa omogoča tudi širšo predstavitev zdravljenja napredovalega srčnega popuščanja v Sloveniji.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662