Vizita.si
Bolniki naj uživajo predvsem tekočo hrano - različne sadne in zelenjavne napitke, nemastne juhe in napitke iz fermentiranega mleka.

Bolezni

Naravno nad žolčne kamne

Nataša Jurca
25. 03. 2012 07.17
0

Žolčni kamni se sprva ne kažejo z nobenimi simptomi, sčasoma pa lahko povzročijo hude napade bolečine. Njihov nastanek lahko preprečimo s posebno dieto, z njo pa jih lahko tudi odpravimo.

Bolniki naj uživajo predvsem tekočo hrano - različne sadne in zelenjavne napitke, nemastne juhe in napitke iz fermentiranega mleka.
Bolniki naj uživajo predvsem tekočo hrano - različne sadne in zelenjavne napitke, nemastne juhe in napitke iz fermentiranega mleka. FOTO: iStockphoto
Žolčni kamni so kristalne tvorbe holesterola in kalcija, ki se oblikujejo v žolčniku in žolčevodih. Med seboj se razlikujejo po velikosti, saj so lahko veliki od zrnca soli pa do velikosti žogice za golf, so pa znak nepopolnega razstrupljanja jeter in predstavljajo nevarnost za naše telo. S protivnetno dieto in čiščenjem organizma se jih je mogoče znebiti.

Imate žolčne kamne?

Žolčnik služi kot nekakšen rezervoar za žolč, ki ga proizvajajo jetra in je nujno potreben za prebavo in presnovo maščobnih kislin. Odvečne količine žolča telesu omogočajo učinkovito presnavljanje hrane, ki je bogata z maščobami, kot na primer zrezek in jajca, ko pa se jetra in žolčnik napolnita s toksini, se žolč ne more več učinkovito izločati, kar povzroči nastanek žolčnih kamnov.

Žolčni kamni so običajno sestavljeni iz holesterola in kalcija. Pri večini pacientov se znaki in simptomi prisotnosti kamnov ne kažejo, ko pa se kamni večajo, lahko začnejo ovirati prebavo in povzročati blage do hude bolečine v zgornjem delu trebuha. Ti bolečinski napadi se običajno pojavljajo ponoči, zatem ko oseba zaužije masten obrok. Drugi simptomi žolčnih kamnov so sicer napihnjenost trebuha, spahovanje, riganje, vetrovi, mastno blato, pomanjkanje energije po obroku ter diareja.

Ob zapletih nujno do zdravnika!

V žolčne kamne se lahko nalagajo tudi škodljivi organizmi in bakterije, ki lahko povzročijo vnetje žolčnika in jeter. Te infekcije lahko povzročijo hude zdravstvene težave, zato je potrebno obiskati zdravnika, ko napad bolečine ne popusti in traja dlje časa ali celo več ur. Fermentirana hrana in probiotiki preprečujejo razvoj bakterijskih infekcij in zmanjšajo resnost morebitnih okužb.

Prehrana je še kako pomembna

Protivnetna dieta in zdrav življenjski slog sta pri preprečevanju in zdravljenju žolčnih kamnov nujno potrebna. Dieto naj bi tako sestavljali sadje in zelenjava, ki sta bogata s fitonutrienti oziroma hranilnimi snovmi rastlinskega izvora, izdelki živalskega izvora, ki jih pridobivajo iz živali, ki se hranijo s svežo travo, ter živil, ki so bogata z zdravimi maščobami (avokado, kokos in oljčno olje). Sir, ki ga pridelujejo iz mleka krav in koz, ki se hranijo s svežo zeleno travo, prav tako predstavlja odličen vir omega-3 maščobnih kislin ter vitaminov K2 in D3. Slednja vitamina sta izjemno pomembna, da sinergija med njima pomaga pri uravnavanju presnove kalcija in preprečuje nastanek žolčnih kamnov.

Pomembno je tudi uživanje živil, ki so nasičena z organskimi kislinami in naravnimi encimi, saj te snovi skrbijo za nemoteno delovanje prebavnega sistema, vključno z jetri in žolčnikom. Med ta živila spadajo jabolčni kis, sveže iztisnjen sok limone in rdeče zelje. Koristni so tudi izdelki, ki vsebujejo probiotike, kot na primer sirota in kefir.

Občasno postenje je koristno

Zdravje jeter je v veliki meri odvisno od rednega postnega cikla, s pomočjo katerega se organizem očisti in razstrupi. 12-urni post med večerjo in zajtrkom je tako odlična navada za čiščenje jeter. Če nekdo torej zadnji trdni obrok zaužije ob osmih zvečer, je priporočljivo, da trdne hrane ne uživa do osmih zjutraj. Tako bo imelo telo na razpolago štiri ure, da prebavi zaužito hrano, in zatem še osem ur, da se jetra očistijo. Ko boste enkrat osvojili rutino 12-urnega posta, bo vaše telo vsebovalo veliko manj strupov, sčasoma pa lahko čas postenja tudi povečate. Dvakrat do trikrat tedensko si privoščite 16-urni post ali pa enkrat tedensko uživajte le tekočo hrano. Na ta način bodo vaša jetra ostala čista, strupi pa se bodo bolj učinkovito izločali iz njih.

Če napad bolečine ne popusti in traja več ur, je potrebno obiskati zdravnika, saj morda ne gre le za kamne temveč je prisotno tudi kakšno vnetje.
Če napad bolečine ne popusti in traja več ur, je potrebno obiskati zdravnika, saj morda ne gre le za kamne temveč je prisotno tudi kakšno vnetje. FOTO: iStockphoto

Čeprav se zdijo postna obdobja marsikomu naporna, se jih ni tako težko navaditi. Ta čas vam namreč ni potrebno stradati. Želodec napolnite s svežimi zelenjavnimi in sadnimi sokovi, fermentiranimi mlečnimi napitki in limonado. Takšna tekočina bo vaše telo napolnila s hranilnimi snovmi in energijo, istočasno pa se bodo vaša jetra razbremenila, črevesje pa se bo očistilo.

Bolniki naj se držijo tekoče diete

Če imate žolčne kamne, se lotite tekoče diete, v sklopu katere uživajte vodo z limoninim sokom, jabolčni kis, sirotko, kefir in sokove iz sveže organske zelenjave. Povsem se izogibajte mastni hrani, poskusite pa tudi čim bolj omejiti uživanje trdne hrane – najbolje na en obrok na dan, ki naj bo zmeren in sestavljen iz protivnetnih živil. Med protivnetna živila sicer spadajo losos, sardine, slaniki, sardele, lanena semena, konopljina semena in orehi, deviško oljčno in laneno olju, olje avokada, oreha ter konopljino olje. Vnetja zmanjšujeta tudi sadje in zelenjava, še posebej česen, čebula, paprika ter temno zelena listnata zelenjava, in zelišča ter začimbe, kot so kurkuma, origano, kajenski in navaden poper, ingver in zeleni čaj radikalov. Protivnetno delujejo tudi zdrave beljakovine, na primer jajca ali zrezek živali, ki se pase s travo na pašniku, saj to meso vsebuje več omega 3 maščobnih kislin in manj nasičenih maščob.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650