Vizita.si
Ameriški znanstveniki so korak bližje zdravljenju Alzheimerjeve bolezni, to naj bi v prihodnosti zdravili s pomočjo genske terapije.

Starostne bolezni

Našli zdravilo proti Alzheimerjevi bolezni?

V.E.
07. 12. 2010 08.08
0

Ameriški znanstveniki so odkrili, da bi z gensko terapijo lahko zdravili do sedaj neozdravljivo Alzheimerjevo bolezen. To metodo so zaenkrat testirali le na miših, in sicer tako, da so delovali na kemikalijo, ki možganskim celicam pomaga pri pošiljanju signalov in povezovanju.

Ameriški znanstveniki so korak bližje zdravljenju Alzheimerjeve bolezni, to naj bi v prihodnosti zdravili s pomočjo genske terapije.
Ameriški znanstveniki so korak bližje zdravljenju Alzheimerjeve bolezni, to naj bi v prihodnosti zdravili s pomočjo genske terapije.FOTO: iStockphoto

Število obolelih, povezanih z demenco, še posebej pa obolelih z Alzheimerjevo boleznijo, se bo v prihodnjih letih povečevalo, saj se po vsem svetu prebivalstvo stara. Zato je še toliko bolj pomembno, da strokovnjakom uspe najti zdravilo. Na dobri poti so raziskovalci z Inštituta za nevrološke bolezni v Gladstonu, ki so prepričani, da povečanje možganske kemikalije, živčnega prenašalca EphB2, lahko delno pomaga ali pa celo popolnoma odpravi posledice te hude bolezni. Pri svoji raziskavi so ugotovili, da naj bi ravno ta kemikalija imela pomembno vlogo pri ohranjanju spomina pri bolnikih obolelih z Alzheimerjevo boleznijo.

Znanstveniki so pri potrjevanju svojih domnev uporabili gensko terapijo za umetno zniževanje in zviševanje količine EphB2 v možganih miši. Ugotovili so, da so se pri miših, potem ko so jim zmanjšali raven kemikalij, razvili simptomi podobni Alzheimerjevi bolezni. Ko pa so raven kemikalije povišali, pa so simptomi izginili. Vodja raziskave dr. Lennart Mucke je nad odkritjem navdušen: “Verjamemo, da bo to odkritje resnično prispevalo k uspešnemu zdravljenju te hude bolezni.“ Svojo raziskavo so oprli na že nekaj časa znano odkritje, da je največja težava pri razvoju Alzheimerjeve bolezni rast strupenega encima amyloida, zaradi katerega začnejo postopoma odmirati možganske celice. Ta encim se veže direktno na EphB2 in tako zmanjša njen vpliv na nevrone, kar deloma pojasnjuje simptome demence.

Kljub zadovoljstvu z odkritjem pa raziskovalci menijo, da so še vedno zelo daleč od prave rešitve za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni. „To je samo en košček v mozaiku. To nam bo pomagalo ohraniti delovanje nevronov, ki so bistvenega pomena za razmišljanje in spomin. No, razumeti, kako delujejo možgani in zakaj pride do Alzheimerjeve bolezni, pa je še vedno velik izziv. Še vedno ne vemo, ali to odkritje vodi do novih oblik zdravljenja Alzheimerjeve bolezni,“ je za BBC povedala Rebecca Wood, direktorica Fundacije za raziskave Alzheimerjeve bolezni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662