Vizita.si
Trebuh

Bolezni

Nasveti za pomoč pri trebušni gripi

V.H.
19. 07. 2023 05.00
0

Gastroenteritis ali nalezljiva driska je zdravstveno stanje, ki nastane zaradi vnetja prebavil in povzroča simptome, zaradi katerih se pogosto ne moremo oziroma nočemo ločiti od straniščne školjke. Vnetje namreč prizadene prebavila, želodec in tanko črevo, kar radi imenujemo trebušna gripa, čeprav nima prave povezave z njo.

Trebušno gripo v večini primerov povzročajo rotavirusi, norovirusi in kampilobakterji, medtem ko so med manj pogostimi krivci lahko tudi druge bakterije ali zajedavci. Prenaša se z neposrednim stikom z obolelo osebo, uživanjem hrane, ki ni bila dovolj toplotno obdelana, z onesnaženo vodo ali pomanjkljivo higieno, zaradi katere lahko pridemo v stik z virusi. Prepoznamo jo lahko po neprijetnih znakih, med katerimi so v ospredju predvsem slabost, driska, trebušni krči, bruhanje in povišana telesna temperatura. Več o tem, kako si lahko tudi sami pomagate v tem primeru, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

V svoje telo vnesite dovolj tekočine

Pitje tekočine je izjemno pomembno, da bi se izognili dehidraciji zaradi čezmernega znojenja, bruhanja ali driske. Poleg običajne vode, juh in čaja lahko poskusite tudi s peroralnimi raztopinami za dehidracijo, ki se uporabljajo za nadomeščanje tekočine, glukoze in elektrolitov.

Prilagodite prehrano 

Mogoče nimate apetita, ampak je vseeno dobro, da nekaj malega pojeste, a pri tem vseeno pazite, da si z napačnim izborom ne boste še poslabšali stanja. Izogibajte se mastni in začinjeni hrani, pa tudi mlečnim izdelkom, vlakninam in pekočim omakam. Namesto tega dajte prednost živilom, ki so enostavna za prebavo, od riža, banane, toasta, jogurta, prepečenca in prežganke do pustega piščančjega mesa. Prav tako pa lahko prosite svojega zdravnika, da vam napiše dieto oziroma seznam živil, ki se priporočajo v vašem primeru.

Čim več počivajte.
Čim več počivajte. FOTO: iStock

Vzemite si dovolj počitka 

Potrebujete počitek, da se boste lahko uspešno borili proti infekciji, zato se poskušajte naspati in zmanjšajte svoje aktivnosti na minimum. Vzemite si čas samo zase tudi čez dan in se udobno se namestite na domači kavč ter se ne naprezajte. Vaše telo vlaga vse napore, da se pozdravi in popravi posledice, za katere nočete, da postanejo kronične.

Ne jemljite zdravil na lastno pest 

Ne pomagajte si z zdravili, ki vam jih ni predpisal zdravnik, ampak se o vsaki tableti, pripravku ali drugih dodatkih najprej posvetujte s svojim zdravnikom. To je zelo pomembno, saj si lahko z napačnimi še bolj zakomplicirate svoje zdravstveno stanje. Pri virusni trebušni gripi vam večina zdravil ne bo pomagala, medtem ko vam zdravnik lahko predpiše zdravila, ki lajšajo posledice, kot je na primer driska.

Ne prenašajte virusa naprej 

Torej, trebušna gripa je nalezljiva, simptomi pa se običajno pojavijo po dnevu ali treh, ko ste bili izpostavljeni virusu, medtem ko ste lahko kužni že prej. Še več, tudi po tem, ko se boste počutili že povsem v redu, ste lahko še vedno kužni dva do tri tedne. In prav zato ostanite doma, dokler se popolnoma ne pozdravite.

Vzemite si čas za okrevanje.
Vzemite si čas za okrevanje. FOTO: iStock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580