Vizita.si
Kašelj je lahko suh ali produktiven, pogosto pa ga povzroči virus ali bakterija.

Bolezni

Nasveti za zdravljenje nadležnega kašlja

Eva Doljak
25. 01. 2011 08.15
0

V teh hladnih dneh marsikoga napade silovit kašelj. Ta je lahko suh ali produktiven, kar pomeni, da izkašljujete tudi sluz. Če kašljanje ne spremlja kakšne resnejše bolezni, si lahko poskušate s kakšnim doma pripravljenim naravnim zdravilom pomagati kar sami.

Kašelj je lahko suh ali produktiven, pogosto pa ga povzroči virus ali bakterija.
Kašelj je lahko suh ali produktiven, pogosto pa ga povzroči virus ali bakterija.FOTO: iStockphoto

''Če kašelj traja od dva do osem tednov, govorimo o akutnem kašlju. Kadar pa traja več kot osem tednov, gre za kronični kašelj,'' pojasni družinska zdravnica Lili Ločniškar, dr. med. V primeru kroničnega kašlja morate čim prej obiskati zdravnika. S pregledom pa nikar ne odlašajte tudi v naslednjih primerih:

- če kašelj po kakšnem tednu dni ni nič blažji ali če se celo stopnjuje;

- če je kašelj tako močan, da ponoči ne morete spati;

- če poleg tega, da kašljate, tudi težko dihate in ste brez sape;

- če opazite, da je frekvenca vašega dihanja povečana (za primerjavo: običajna frekvenca dihanja za odraslo osebo je od 12 do 16 vdihov na minuto);

- če ima kašelj podoben zvok, kot je lajež psa (v tem primeru gre namreč lahko za tako imenovan oslovski kašelj);

- če kašelj spremlja povišana telesna temperatura, kajti v tem primeru obstaja velika verjetnost, da je kašelj spremljajoči znak kakšnega virusnega obolenja;

- če sumite, da je vzrok kašljanja tujek v dihalnih poteh;

- če v izkašljani sluzi opazite tudi kri, kajti to je lahko znak pljučnice, bronhitisa, pljučnega edema, celo pljučnega raka;

- če opazite, da so roke, obraz, jezik rahlo pomodreli.

Če kašelj ni nevaren in ne zahteva kakšnega posebnega zdravljenja, vam bo zdravnik verjetno naročil, da morate piti zadosti toplih napitkov ter počivati.
Če kašelj ni nevaren in ne zahteva kakšnega posebnega zdravljenja, vam bo zdravnik verjetno naročil, da morate piti zadosti toplih napitkov ter počivati. FOTO: iStockphoto

Kašelj lahko povzroči virus ali bakterija

Kašelj najpogosteje spremlja virusna in bakterijska obolenja (predvsem dihal). Običajno se pri virusnih okužbah dihal pojavi suh kašelj, pri katerem ne izkašljujemo nikakršne sluzi in je običajno zelo dražeč ter naporen. Ker se bolnik zelo napreza, ga pogosto bolijo trebušne mišice in mišice prsnega koša. Pri bakterijskih okužbah pa je kašelj običajno produktiven, kar pomeni, da bolnik izkašljuje sluz.

Od tega, kaj povzroča kašelj, je odvisno tudi zdravljenje. V primeru, da je kašelj povezan z bakterijsko okužbo, vam bo zdravnik predpisal antibiotike, če pa gre za virus in če seveda kašelj ni nevaren, boste morali počivati, piti zadosti toplih napitkov ter telesu zagotoviti tudi dovolj vitamina C. Morda vam bo zdravnik predpisal zdravila, ki kašelj zavirajo ali pa ki ga spodbujajo in s tem tudi lajšajo izločanje sluzi iz dihalnih poti. V lekarni lahko povprašate tudi po pastilah oziroma sirupih za blaženje kašlja oziroma za izkašljevanje. ''Lahko poskusimo z bršljanovimi pripravki, lizanjem islandskega lišaja, pitjem prsnega čaja trikrat dnevno, smrekovimi vršički,'' svetuje dr. Ločniškar. ''Ob izkašljevanju pazimo na povečan vnos toplih tekočin, lahko si pomagamo s sirupi za izkašljevanje.''

Nad kašelj z domačimi zdravili

Če kašelj ne zahteva obiska zdravnika in zdravljenja z zdravili, ki vam jih ta predpiše, ga lahko poskušate pozdraviti sami. Razdražena dihala bo pomirilo žajbljevo mleko. Priprava tega domačega zdravila za lajšanje kašlja je povsem preprosta – sladkor karameliziramo in ga zalijemo z mlekom ter dodamo še žajbelj. Potem to mešanico na majhnem ognju segrevamo približno od pet do deset minut. Takšno karamelizirano mleko z žajbljem pijemo večkrat na dan. Ali pa vzemite črno redkev, jo prerežite na pol in lijakasto izdolbite, potem pa vanjo zlijte med. ''Izdolbeno redkev z medom potem postavite nad kozarec ali posodo in pustite stati prek noči, da se v kozarcu oziroma posodi pod redkvijo nabere zmes medu in soka redkve. Potem pa to mešanico zaužijte po žličkah,'' nam je domač recept zaupala zdravnica Lili Ločniškar.

V nekaterih primerih lahko skušate kašelj ugnati z domačimi pripravki.
V nekaterih primerih lahko skušate kašelj ugnati z domačimi pripravki. FOTO: iStockphoto

Na razdražena dihala blagodejno vpliva tudi sirup iz smrekovih vršičkov, ki pa ga je treba pripraviti že spomladi, in sicer tako, da v kozarec za vlaganje zložite plast smrekovih vršičkov, čez plast sladkorja, nato spet plast vršičkov, potem spet sladkor in tako naprej – vse dokler kozarec ni poln. Potem mešanico postavite na sonce in ko iz nje nastane sirup, ga precedite z gostim cedilom ter shranite v temne stekleničke. Nekaj žličk takšnega sirupa na dan bo ublažilo kašelj.

Na zelo podoben način lahko pripravite tudi zdravilne trobentice v medu. A ko boste v mesecih, ki so pred nami, pobirali trobentice, pazite, da se boste odpravili na neonesnažene travnike. Cvetove trobentic potem dobro operite, nato pa jih – podobno kot smrekove vršičke – izmenično z medom )če se da, naj bo med domač) v plasteh postavite v kozarec za vlaganje, ga na koncu dobro zaprite čez poletje postavite na sonce. Potem pa jeseni in pozimi, ko bo zdravilna mešanica pri roki in ko vas popade kašelj, večkrat na dan vzemite žličko tega domačega sirupa, ki deluje zelo blažilno.

Seveda pa vsa ta sladka domača zdravila za zdravljenje kašlja niso primerna za sladkorne bolnike. Poleg tega nekateri alergiki ne prenašajo smrekovih vršičkov, karamelizirano mleko pa ni primerno za tiste, ki ne prebavljajo laktoze.

Še nekaj uporabnih nasvetov …

Če vas je napadel kašelj, nikar ne hodite ven, na hladen zrak. Tudi v mrzlih prostorih in na prepihu se ne zadržujte. Raje bodite na toplem in poskrbite, da zrak v prostoru ne bo presuh. Pomembni je tudi, da mirujete. Pretirana telesna dejavnost lahko namreč sproži napade dražečega kašlja ali pa pripomore k temu, da se začne okužba širiti naprej po dihalih. Če tudi ponoči kašljate in vam to krati spanec, si nekoliko dvignite vzglavnik. Sicer pa se izogibajte zakajenim prostorom in če ste sami kadilec, se – vsaj dokler se ne pozdravite – odpovejte cigaretam.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587