Švicarski strokovnjaki pa trdijo, da lahko virus poveča tudi tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Starejši ljudje imajo namreč oslabljen imunski sistem, s čimer se poveča možnost, da se virus razširi v možgane. Tam pa lahko pospeši škodljive procese, ki se pokažejo v obliki Alzheimerjeve bolezni. Švedski strokovnjak Hugo Lövheim iz univerze Umea je rezultate njihove študije komentiral za britanski Mail Online: ''Rezultati študije jasno kažejo, da povezava med okužbo z virusom herpes simpleks obstaja in da poveča tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. To prav tako pomeni, da imamo sedaj nove možnosti za razvoj zdravljenja, s katerim bi ustavili to bolezen.''
''Ta hipoteza je izjemno zanimiva, saj herpes v osnovi lahko zdravimo s protivirusnimi agenti. Upamo, da bomo že v nekaj letih razvili zdravljenje, s katerim bi preprečili razvoj Alzheimerjeve bolezni,'' še pojasni pomen njihove raziskave.
Alzheimerjeva bolezen, ki je najpogostejši vzrok demence, je bolezen, ki na še nepojasnjen način povzroča spremembe v možganih. V možganih bolnikov se odlagajo določene snovi, kar pa postopno privede do odmiranja možganskih celic (nevronov) in povezav med njimi. Zmanjšanje števila nevronov se kaže z zmanjšano sposobnostjo za razmišljanje.
Dosedanje raziskave kažejo, da ljudje, ki ne zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo proizvajajo manj amiloidov – snovi, ki oblikujejo možganske obloge ali pa imajo večjo sposobnost čiščenja teh oblog.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV