Vizita.si
Herpes je izjemno neprijeten in boleč izpuščaj. Strokovnjaki pa so sedaj odkrili, da lahko v starosti, ko se imunski sistem starostnikov oslabi, preseli še v možgane.

Starostne bolezni

Ne le, da je boleč in neprijeten. Odkrili so še eno slabo stran herpesa!

K.B.
23. 10. 2014 08.12
10

Herpes je boleč in neprijeten sam po sebi, sedaj pa so strokovnjaki odkrili še eno neprijetno stran tega kožnega izpuščaja. Okužba z virusom herpes simpleks tipa 1 lahko podvoji tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni v starosti.

Švicarski strokovnjaki trdijo, da lahko virus herpes simpleks tipa 1poveča tudi tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni.
Švicarski strokovnjaki trdijo, da lahko virus herpes simpleks tipa 1poveča tudi tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni.FOTO: Profimedia
Švedski strokovnjaki so odkrili, da okužba z virusom herpes simpleks 1, ki povzroča neprijetne izpuščaje na ustnicah, poveča tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Ko se enkrat okužimo z virusom, ta v telesu ostane za vedno in se aktivira občasno, ko nam na primer pade imunska odpornost. Čeprav je kar 90 odstotkov odraslih okuženih z virusom herpes simpleks tipa 1, jih le četrtina doživi občasen izbruh s kožnimi izpuščaji.
Herpes je izjemno neprijeten in boleč izpuščaj. Strokovnjaki pa so sedaj odkrili, da lahko v starosti, ko se imunski sistem starostnikov oslabi, preseli še v možgane.
Herpes je izjemno neprijeten in boleč izpuščaj. Strokovnjaki pa so sedaj odkrili, da lahko v starosti, ko se imunski sistem starostnikov oslabi, preseli še v možgane. FOTO: Profimedia

Švicarski strokovnjaki pa trdijo, da lahko virus poveča tudi tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Starejši ljudje imajo namreč oslabljen imunski sistem, s čimer se poveča možnost, da se virus razširi v možgane. Tam pa lahko pospeši škodljive procese, ki se pokažejo v obliki Alzheimerjeve bolezni. Švedski strokovnjak Hugo Lövheim iz univerze Umea je rezultate njihove študije komentiral za britanski Mail Online: ''Rezultati študije jasno kažejo, da povezava med okužbo z virusom herpes simpleks obstaja in da poveča tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. To prav tako pomeni, da imamo sedaj nove možnosti za razvoj zdravljenja, s katerim bi ustavili to bolezen.''

''Ta hipoteza je izjemno zanimiva, saj herpes v osnovi lahko zdravimo s protivirusnimi agenti. Upamo, da bomo že v nekaj letih razvili zdravljenje, s katerim bi preprečili razvoj Alzheimerjeve bolezni,'' še pojasni pomen njihove raziskave.

Alzheimerjeva bolezen, ki je najpogostejši vzrok demence, je bolezen, ki na še nepojasnjen način povzroča spremembe v možganih. V možganih bolnikov se odlagajo določene snovi, kar pa postopno privede do odmiranja možganskih celic (nevronov) in povezav med njimi. Zmanjšanje števila nevronov se kaže z zmanjšano sposobnostjo za razmišljanje.

Dosedanje raziskave kažejo, da ljudje, ki ne zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo proizvajajo manj amiloidov – snovi, ki oblikujejo možganske obloge ali pa imajo večjo sposobnost čiščenja teh oblog.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662