Vizita.si
Koronavirus

Bolezni

Ne nasedajte lažnim zdravilom proti koronavirusu

Vizita
25. 02. 2020 08.35
1

Zaradi širjenja okužb s koronavirusom je precej napetosti in nesigurnosti javnosti čutiti tudi v Sloveniji. Sicer za zdaj potrjenega primera okužbe ni, zato oblasti pomirjajo, da razloga za preplah naj ne bi bilo. Kljub temu pa se mnogi želijo informirati o preventivni zaščiti, zato podlegajo tudi lažnim objavam.

Družbena omrežja se dnevno spopadajo z novimi lažnimi ali zavajajočimi objavami glede koronavirusa in postopkov zdravljenja, zato bodite previdni in ne nasedajte lažnim spletnim objavam ter upoštevajte nasvete ministrstva za zdravje.

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto
Preberi še
V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto

Na družbenem omrežju Twitter so ukinili predlagane iskalne predloge za koronavirus, saj s tem želijo ustaviti pretok nezaupljivih virov informacij glede bolezni. Samo v mesecu januarju so namreč beležili 15 milijonov tvitov na temo koronavirusa. Med njimi so bili tudi bizarni napotki za zdravljenje in preprečevanje okužbe, kot so grgranje slane vode, uporaba zeliščnih kapljic za oči, pitje belila ter parno čiščenje obraznih mask. Slednje so komentirali pri Svetovni zdravstveni organizaciji WHO, in sicer opozarjajo, da obraznih mask za enkratno uporabo ni priporočljivo znova nositi.

Med ljudmi po celem svetu se širijo lažne informacije o virusu.
Med ljudmi po celem svetu se širijo lažne informacije o virusu.FOTO: AP

Ravno tako se proti lažnim objavam o virusu, ki bi lahko povzročale zmedo glede dostopnosti medicinskih pripomočkov in storitev, spopadajo na družbenem omrežju Facebook. Pri Svetovni zdravstveni organizaciji WHO pa so proti širjenju lažnih informacij, ki zavajajo javnost, s tem tednom začeli posebno kampanjo. Med vsemi lažnimi objavami je v Pakistanu zakrožila tudi informacija, da se ljudje, ki so okuženi s koronavirusom, lahko zaščitijo s pitjem sveže prekuhane vode s česnom. Medtem ko so na Filipinih trdili, da lahko bolezen premagate s pomočjo soka lokalne rastline, ki jo po navadi uporabljajo za zbijanje vročine in zoper bolečine v trebuhu, pa so na Šrilanki 'ugotovili', da bi bolezen lahko odgnala lokalna začimba asafetida. Za nobeno od teh trditev ni znanstvenih dokazov, zato odsvetujemo, da se jih poslužujete.

Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe
Preberi še
Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe

Več o navodilih slovenskega ministrstva za zdravje in NIJZ, kako se spopasti z okužbo, pa lahko preverite TUKAJ.

Preverite, kakšni so ukrepi zoper okužbe s koronavirusom.
Preverite, kakšni so ukrepi zoper okužbe s koronavirusom.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662