Vizita.si
masaža srca

Bolezni

VIDEO: Ne prezrite, kaj vam lahko reši življenje!

Lina Eržen
05. 07. 2012 08.02
3

Preprosto oživljanje lahko nekoč življenje reši tudi vam, tako pa lahko, če pred vami leži človek, ki ne diha in se ne odziva, na pomoč priskočite še sami. Sicer ima le 7 odstotkov možnosti, da ne umre.

FOTOGALERIJA: Preprost postopek oživljanja

V Sloveniji srčni zastoj vsak dan doživijo tri osebe. Zgrudijo se na tla, ne dihajo in se ne odzivajo. Ko srce nenadoma preneha biti, se z vsako sekundo povečuje tveganje, da bo prizadeti umrl ali preživel le s hudo okvaro možganov. Če ne pomagate, lahko oseba že po desetih minutah umre, po štirih pa so njeni možgani resno poškodovani. Reševalna služba tako hitro verjetno ne bo mogla prihiteti na pomoč, zato se, četudi niste zdravstveno usposobljeni, ne bojte začeti s postopkom oživljanja! Človek, ki se mu je ustavilo srce, je na poti v smrt, saj njegovi možgani ne prejmejo več zadosti krvi. Ni torej pomembno samo, da je oživljanje profesionalno – biti mora hitro. V zgornjem videoprispevku si oglejte preprost prikaz oživljanja. Ta je opisan tudi v fotogaleriji. Nekoč ga morda ne bodo potrebovali le neznanci, temveč tudi vaši bližnji!

Avtomatski eksterni defibrilator lahko enostavno in varno uporabi vsak laik.
Avtomatski eksterni defibrilator lahko enostavno in varno uporabi vsak laik. FOTO: Lina Eržen

Kot opozarja prof. dr. Aleksander Manohin, predstojnik Katedre za anesteziologijo in reanimatologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, pojavnost srčnih smrti narašča. “Izjemno pomembno je, da se še pred prihodom reševalne službe začne s postopkom oživljanja,“ poudarja vedno znova. Matej Jenko, eden izmed ustanoviteljev baze avtomatskih eksternih defibrilatorjev, pa dodaja: “Ne bojte se, da boste polomili rebra. To tokrat ni pomembno. Gre za življenje. Masaža srca je ključna, ker omogoča, da kri kroži po telesu in ohranja možgane.“ Možnost preživetja ob srčnem zastoju je še večja, če preverite, ali je mogoče kam blizu skočiti po avtomatski eksterni defibrilator, napravo, ki z električnim šokom spodbudi delovanje srca. Kje se nahajajo na mestih, kjer se običajno zadržujete, lahko preverite tukaj. AED naprave lahko preprosto in varno uporablja tudi laik. Sama analizira srčni ritem prizadetega in vas ves čas vodi z zvočnimi in vizualnimi navodili. Vedeti morate tudi, da sproži električni šok le v primeru, ko je ta res potreben. V primeru, da naprava šoka ne priporoči, sledite njenim navodilom za oživljanje brez pomoči elektrike.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650