''Krvni strdki so podcenjeni morilci v tej državi,'' je za Yahoo Health povedal podpredsednik ameriškega združenja za hematologijo Charles Abrams. Ti so koristen mehanizem našega telesa, saj omogočajo zapiranje ran, ko se urežemo, a v nekaterih primerih so lahko usodni. ''Ta elegantni sistem potrebujemo, da bi prenehali krvaveti,'' pojasnjuje. ''A težava se pojavi, če se krvni strdek oblikuje na mestu, kjer se ne bi smeli, čemur rečemo tromboza. Če do pojava pride v globoki ali veliki krvni žili, stanje poznamo pod imenom globoka venska tromboza (GVT) in ta lahko v nekaterih primerih tudi ustavi pretok krvi.''
Pri mnogih ljudeh krvni strdek ostaja v žilah, ne da bi povzročil težave, a če se del strdka odtrga in zaide v pljuča, lahko pride do pljučne embolije. ''Takrat krvni strdki postanejo smrtonosni,'' pojasnjuje Abrams, ki vodi tudi hematološko-onkološki oddelek v otroški bolnišnici v Filadelfiji. Čeprav ni seznanjen s podrobnostmi stanja pevca meni, da je precej možnosti, da je bila vzrok za smrt zvezdnika prav pljučna embolija.
Resnost pljučne embolije je odvisna od velikosti odlomljenega strdka, simptoma, ki kažeta nanjo pa sta oteženo dihanje in bolečina v prsih. V ZDA vsako leto za posledicami pljučbe emoblije umre okoli 100 000 ljudi, kar je več kot seštevek tistih, ki umrejo zaradi avtomobilske nesreča, AIDSA in raka dojke.
Globoka venska tromboza je ozdravljiva
''Največja tragedija pa je, da gre za povsem ozdravljivo bolezen,'' je dodal Abrams. Težava je le v tem, da se premalo ljudi zaveda simptomov bolezni in dejavnikov tveganja. Večje tveganje za globoko vensko trombozo imajo posamezniki, ki so utrpeli poškodbo, so pred kratkim prestali operacijo, starejši, nosečnice ali ženske, ki jemljejo kontracepcijske tablete ali nadomestno hormonsko terapijo v menopavzi. Tveganje je večje po 35. letu starosti, pri posameznikih, ki se spopadajo z odvečno telesno težo in kadilcih.
Simptomi globoke venske tromboze vključujejo bolečino ali občutljivost na predelu, oteklino goleni ali stegna, občutek težkih nog in izrazitejše podkožne vene. Strdek v globoki veni lahko odkrijemo s krvnim testom, tomografijo ali ultrazvokom.
Zdravljenje vključuje trombolitična zdravila za raztapljanje strdka v veni in zmanjšanje tveganja za pljučno embolijo. Z injekcijami antikogulantnega zdravila lahko preprečimo nastajanje novih strdkov. Redko pa strdek odstranjujejo kirurško. Po začetnem obdobju zdravljenja z injekcijami pacient prejema tablete, ki preprečujejo ponovitev tromboze.
Če krvne strdke zdravimo, obstajata 1 do 2 odstotka tveganja, da krvni strdek postane usoden. Če ga ne zdravimo, pa tveganje naraste od 25 do 30 odstotkov. Prav zato Ambrams pravi: ''Ljudje morajo poznati simptome in jih tudi prepoznati.''
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV