Kljub temu se včasih pojavijo subtilni znaki, ki jih je dobro poznati. Tisti, ki jih že precej poznamo, so možna žeja, prekomerno uriniranje in nenadno pridobivanje odvečnih kilogramov. A tu je še nekaj tistih, ki jih z lahkoto spregledamo – tako bolniki kot zdravniki. Če se spopadate z njimi, obiščite zdravnika.
1. Vnete dlesni
Bolezni dlesni so lahko eden prvih znakov sladkorne bolezni tipa 2, je pokazala nova raziskava, objavljena v medicinskem žurnalu BMJ Open Diabetes Research & Care. Študija je pokazala, da imajo ljudje z boleznimi dlesni - še posebej tisti, ki imajo težjo obliko – večje tveganje za sladkorno bolezen in preddiabetično stanje.
Povezava med boleznijo dlesni in sladkorno boleznijo ni nekaj novega, pravi dr. Tamler, saj velja tudi obratno. Če zbolimo za sladkorno boleznijo, imamo večje tveganje za vnetje dlesni.
2. Temne lise na koži
‘’Veliko pred pojavom sladkorne bolezni lahko bolnik opazi temne pigmentacije na vratu,’’ je pojasnil dr. Tamler. Gre za znak inzulinske rezistence – izgube občutljivosti na hormone, ki jih telo uporablja za uravnavanje glukoze v krvi – kar sčasoma vodi do izbruha sladkorne bolezni.
V redkih primerih pigmentacijo povzročajo tudi ciste na jajčnikih, hormonske spremembe ali motnje ščitnice, lahko tudi rak. Določena zdravila, vključno s kontracepcijskimi tabletami in kortikosteroidi, lahko prav tako povzročijo ta simptom.
3. Nenavaden občutek v nogah
Okoli 10 do 20 odstotkov ljudi, ki jim diagnosticirajo sladkorno bolezen, ima že poškodbe živcev, ki so povezane s to boleznijo. V prvi fazi so poškodbe živcev komaj opazne. ‘’Opazimo lahko nenavadno mravljinčenje ali ščemenje v nogah ali povečano občutljivost ali poslabšano ravnotežje,’’ pove dr. Tamler.
Ti nenavadni simptomu so lahko tudi posledica običajnih stvari, kot je nošenje visokih pet ali dolgotrajno stanje na nogah. Lahko je tudi posledica bolj resnega stanja, kot je multipla skleroza, zato je pomembno, da ta simptom omenimo zdravniku.
4. Izguba sluha ali vida
Povišan krvni sladkor lahko poškoduje tudi mrežnico očesa ali povzroči nihanje nivoja tekočine okoli očesa, zaradi česar lahko pride do zamegljenega ali poslabšanega vida. Ko se krvni sladkor znova povrne na normalno raven, se vid obnovi – a če sladkorno bolezen ne zdravimo dovolj hitro, lahko poškodba postane trajna.
Visok krvni pritisk lahko poškoduje tudi živčne celice v ušesu, kar lahko poslabša sluh. ‘’Gre za simptom, o katerem malo ljudi govori, a avdiologi dobro poznajo to povezavo. Tudi sluh je zagotovo nekaj, kar je treba pregledati med zdravniškim pregledom,’’ je še dodal dr. Tamler.
5. Dolgi počitki
Ljudje, ki si med dnevom vzamejo več kot eno uro za počitek, imajo 45 odstotkov večje tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 kot tisti, ki počivajo manj ali sploh ne počivajo, je pokazala raziskava Evropskega združenja za preučevanje bolezni.
To ne pomeni, da počitek povzroči sladkorno bolezen, a je to lahko znak močne utrujenosti, depresije ali spalne apneje - stanji, ki so povezani z večjim tveganjem za sladkorno bolezen.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV