Vizita.si
Kaposijev sarkom je tumor, ki ga povzroča humani herpesvirus 8 ob prisotnih drugih dejavnikov. Tumor je v 80. letih postal zlasti znan kot bolezen bolnikov z aidsom, čeprav se pojavlja tudi neodvisno od okužbe z virusom HIV.

Bolezni

Nevarna bolezen, ki jo lahko dobite, ne da bi vedeli

Katja Benčina
23. 09. 2013 14.22
2

HIV/aids je kronična obvladljiva bolezen, ki kljub ogromno znanja še vedno napreduje. Vzrok za to je tudi dejstvo, da posameznik, ki se okuži, navadno kar nekaj časa ne ve, da je prejel nevarno okužbo. Prav zato je dobro, da se pred boleznijo zaščitite in čim prej prepoznate nekatere redke prve znake.

Kaposijev sarkom je tumor, ki ga povzroča humani herpesvirus 8 ob prisotnih drugih dejavnikov. Tumor je v 80. letih postal zlasti znan kot bolezen bolnikov z aidsom, čeprav se pojavlja tudi neodvisno od okužbe z virusom HIV.
Kaposijev sarkom je tumor, ki ga povzroča humani herpesvirus 8 ob prisotnih drugih dejavnikov. Tumor je v 80. letih postal zlasti znan kot bolezen bolnikov z aidsom, čeprav se pojavlja tudi neodvisno od okužbe z virusom HIV.FOTO: Profimedia
Okužbo z virusom HIV običajno prepoznamo s testiranjem, ki je nujno potrebno še posebej pri ljudeh, ki so v bolj izpostavljenih skupinah (moški, ki imajo spolne odnose z moškimi). A ker se številni testiranjem izogibajo, je dobro, da prepoznate prve znake okužbe, ki pa se pri nekaterih niti ne pojavijo, zaradi česar virus širijo naprej. ’’Mine lahko kar nekaj tednov od časa, ko se je posameznik izpostavil okužbi, pa do pojava prvih simptomov in znakov okužbe s HIV,'' pojasni prof. dr. Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCLJ.
Mine lahko kar nekaj tednov od časa, ko se je posameznik izpostavil okužbi, pa do pojava prvih simptomov in znakov okužbe s HIV.
Mine lahko kar nekaj tednov od časa, ko se je posameznik izpostavil okužbi, pa do pojava prvih simptomov in znakov okužbe s HIV. FOTO: Profimedia

Prvi fazi po okužbi z virusom HIV rečemo serokonverzija ali serološki preobrat in se običajno pojavi dva do šest tednov po okužbi. Takrat se v krvi okužene osebe razvijejo zaznavne količine protiteles proti virusu HIV. Test, ki ga opravijo na infekcijski kliniki, tako zazna pojavnost teh protiteles v krvi, kar običajno pomeni pozitiven rezultat za virus HIV. Za opravljanje testa je teh telesc v krvi običajno dovolj že 10 do 14 dni po okužbi. Prav v tej fazi pa se lahko pojavijo tudi nekateri prvi simptomi: ''Bolniki imajo velikokrat vročino, lahko se potijo, bolijo jih mišice, težave imajo pri požiranju, imajo povečane bezgavke. Takšni bolniki pogosto navajajo, da se slabo počutijo, imajo drisko, lahko pa se pojavijo rdečkasti izpuščaji, opazijo lahko tudi majhne ranice na koži, v ustih ali zadnjiku. V 2 do 4 tednih večina težav mine. Okuženi je lahko celo nadaljnjih nekaj let popolnoma brez težav. Vendar pa pri nezdravljenih bolnikih imunski sistem postopoma propada, zato vse pogosteje prihaja do različnih okužb in drugih obolenj, ki jih zdravi ljudje lažje prebolijo, ali pa se pri njih sploh ne razvijejo,'' pove prof. dr. Tomažič.

Kako pride do okužbe?

Do okužbe lahko pride med nezaščitenimi spolnimi odnosi, poleg tega pa tudi pri injicirajočih uživalcih nedovoljenih drog, ob stiku s krvjo onesnaženih igel ali drugih instrumentov, s katerimi nekdo kožo prebada. Okuži se lahko otrok pred ali med porodom, ali če okužena mati doji, tudi z okuženim materinim mlekom. Teoretično se je možno okužiti tudi pri prejetju okužene krvi ali krvnih pripravkov, vendar je v Sloveniji za to zelo majhna možnost. Če ste se obnašali tvegano glede morebitne okužbe s HIV, ne smete biti krvodajalec.

Koliko Slovencev se okuži z virusom HIV?

’’V zadnjih letih se je v Sloveniji bistveno povečalo število novoodkritih okužb s HIV in bolnikov z aidsom. Letno pri nas odkrijemo od 40 do 50 oseb, lansko leto jih je bili največ, 55, letos kaže, da jih bo okrog 50. Redno spremljamo 420 bolnikov, zdravimo 385 bolnikov, ki imajo HIV/aids,’’ pojasni prof. dr. Janez Tomažič in doda, da se v zadnjih letih število na novo okuženih povečuje, predvsem na račun tega, ker je z učinkovitim obvladanjem bolezni popustil strah pred umiranjem.

Prav zato strokovnjaki s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL priporočajo redna testiranja, če ima oseba pogosto tvegane spolne odnose, menjava številne partnerje in ima spolne odnose pod vplivom alkohola ali drog.

Če bi se želeli testirati, lahko to storite pri osebnem zdravniku, pri različnih zdravnikih specialistih, ki naroči brezplačno testiranje na okužbo s HIV. Brezplačno anonimno testiranje pa je omogočeno tudi na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, Japljeva ulica 2, in sicer vsak ponedeljek od 12. do 14.30.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859