Tipična diagnoza: Od 50. leta starosti
Lahko tudi prej: Pozna najstniška leta ali zgodnja dvajseta
Kaj lahko storite danes? Izogibajte se solarijem – kot so zapisali v reviji Cancer Epidemiology, lahko že občasen obisk solarija močno poveča možnosti za razvoj melanoma – izogibajte se sončenju med 10. in 16. uro, ko je sonce najmočnejše, in uporabljajte zaščitni faktor, ki naj ne bo manjši od 30. Vsekakor se morajo solariju in sončenju izogibati otroci in najstniki. ''Še posebej pomembno je, da v njem barve ne pridobivajo mlajši od 18 let, saj opekline pred to starostjo izjemno povečajo možnosti za nastanek kožnega raka pozneje v življenju. A na žalost pri nas uporaba mladostnikom pod 18. letom starosti še ni prepovedana, tako kot je to v Avstriji, Nemčiji in skandinavskih državah,'' pove predsednica združenja dermatovenerologov asis. Tanja Planinšek Ručigaj.
Osteoporoza
Tipična diagnoza: Od 65. leta starosti
Lahko tudi prej: V 50. letih
Kaj lahko storite danes? Ne čakajte, ampak svoje kosti okrepite že danes. To lahko storite tako, da svojo prehrano obogatite s kalcijem in vitaminom D, ki sta ključna za zdrave in močne kosti.
S kalcijem so bogati mleko in mlečni izdelki, nahaja pa se tudi v ribah, mesu, špinači, soji, ohrovtu, suhih slivah in korenčku. A da se kalcij v tankem črevesju dobro absorbira, potrebujemo še vitamin D, še posebej v poznejših letih. Absorpcija kalcija se namreč z leti poslabša, in če je pri dojenčkih in otrocih 60-odstotna, lahko pri odraslih upade na 15 do 20 odstotkov. Da bi pridobili zadostno količino vitamina D, uživajte ribe, kot so losos, slanik, sardine, tun, jajca, maslo, pridobite pa ga tudi z izpostavljenostjo UV-žarkom, ki seveda naj ne bo čezmerna. Svoje okostje lahko okrepite še z vadbo, kot so tek, daljši sprehodi in hoja po stopnicah. Vsekakor se izogibajte sladkim gaziranim pijačam, kajenju in alkoholu, saj so pravi "strup" za kosti.
Kap
Tipična diagnoza: Po 65. letu starosti
Lahko tudi prej: 20. ali 30. leta
Kaj lahko storite danes? Četudi kadite le občasno, je čas, da prenehate, če si ne želite za kar dvakrat povečati možnosti za kap. Možnosti povečujete tudi, če ne uravnavate bolezni, kot so sladkorna bolezen, hipertenzija (visok krvni pritisk), visok holesterol in debelost. ''Te bolezni je treba zdraviti zgodaj in jih je treba imeti pod nadzorom,'' je za Fox news povedal Shazam Hussain, vodja clevelandske klinike na oddelku za srčno-žilna obolenja. Dr. Hussain poleg tega svetuje, da zmanjšate vnos soli in nasičenih maščob, uživate ribje jedi vsaj dvakrat tedensko in redno telovadite. ''Tudi 30 minut hoje na dan bo močno pripomoglo k vašemu zdravju.''
Rak dojke
Tipična diagnoza: Od 45. leta
Lahko tudi prej: Okrog 20. leta starosti
Kaj lahko storite danes?
''Za rakom dojke lahko zbolijo tudi mlajše ženske, moja najmlajša bolnica je imela 17 let. Zato bi mlajšim ženskam na srce položila, če zatipajo spremembo, ki je pred enim mesecem ni bilo in ta ostane še po eni menstruaciji, naj gredo k zdravniku, ki se ukvarja z boleznimi dojk,'' je povedala prim. dr. Mojca Senčar, predsednica društva za boj proti raku dojke Europa Donna. Večina žensk se lahko pred rakom dojke zavaruje tako, da izberejo zdrav način življenja. To pomeni, da redno vadijo, imajo uravnano telesno težo, ne kadijo in pijejo omejeno količino alkohola (ne več kot deciliter vina na dan). A pri nekaterih je možnost za razvoj zaradi genetskih predispozicij velika in se morajo odločiti tudi za temeljitejše načine preventive. Tako lahko zdravniki svetujejo zdravila ali celo dvojno mazektomijo – odstranitev dojk.
Alzheimerjeva bolezen
Tipična diagnoza: Od 65. leta
Lahko tudi prej: pri 40. letih
Kaj lahko storite danes? Tako kot lahko z zdravim načinom življenja in vadbo zavarujemo svoje telo pred številnimi boleznimi, lahko podobno zavarujemo tudi svoje možgane. Učenje novih sposobnosti ali krepitev možganov z mentalnimi nalogami namreč veča naše možganske sposobnosti in jih ohranja mlade, poleg tega pa na zdravje možganov vplivajo tudi dejavniki, ki vplivajo na zdravje srca. Pomembno je torej, da imate nizke vrednosti slabega holesterola, da ohranjate normalno telesno težo in poskrbite za svoj krvni pritisk.
Sladkorna bolezen tipa 2
Tipična diagnoza: 40. in 50. leta
Lahko tudi prej: Otroštvo
Kaj lahko storite danes? Dejstvo, da se sladkorna bolezen tipa 2 povečuje tudi med mladimi, lahko zagotovo pripišemo nepravilni prehrani mladostnikov. Večina mladih s to diagnozo ima namreč čezmerno telesno težo, ki se jim še posebej nabira okrog pasu. Da se to ne bi zgodilo, se izogibajte prehrani z visokim glikemičnim indeksom in konzervansom. Leta 2009 je raziskava pokazala povezavo med sladkorno boleznijo in izpostavljenostjo nitratom, nitritom in nitrosaminom, ki jih užijemo s predelano in konzervirano hrano.
Putika – protin
Tipična diagnoza: 50. in 60. leta
Lahko tudi prej: Pri 30. letih
Kaj lahko storite danes? Čeprav je putika revmatilna bolezen, ki je pogostejša pri starejših odraslih, se v nekaterih primerih lahko pojavi tudi že pri 30 letih starosti. Pri teh letih se najpogosteje pojavi zaradi čezmernega uživanja alkohola in debelosti ali zaradi izrazite izgube telesne teže, ki je lahko posledica nezdravih diet. Tako pride do visoke ravni sečne kisline v krvi in vnetij sklepov. Sicer je bolezen pogostejša pri moških in se običajno začenja v srednji življenjski dobi, torej med 30. in 50. letom starosti. Ženske praviloma zbolijo šele po menopavzi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV