Vizita.si
Zgaga ali refluks, pekoč občutek v požiralniku in prsnem košu, je posledica vračanja želodčne vsebine v požiralnik. Čeprav lahko gre za samostojno bolezen, je lahko tudi pokazatelj številnih drugih težav.

Bolezni

Nevarne bolezni, ki se kažejo z zgago

Ni.J.
19. 10. 2011 13.16
2

Žgoč občutek v požiralniku in prsnem košu je najočitnejši simptom gastroezofagealnega refluksa oziroma zgage, vendar obstajajo številne druge bolezni, ki se kažejo na zelo podoben način in jih nikakor ne smete zamenjevati za zgago.

Zgaga ali refluks, pekoč občutek v požiralniku in prsnem košu, je posledica vračanja želodčne vsebine v požiralnik. Čeprav lahko gre za samostojno bolezen, je lahko tudi pokazatelj številnih drugih težav.
Zgaga ali refluks, pekoč občutek v požiralniku in prsnem košu, je posledica vračanja želodčne vsebine v požiralnik. Čeprav lahko gre za samostojno bolezen, je lahko tudi pokazatelj številnih drugih težav.FOTO: iStockphoto
Žolčni kamni

Čeprav se žolčni kamni ne kažejo vedno s simptomi, lahko eden od kamnov maši žolčevod, kar povzroči bolečino običajno v srednjem ali zgornjem desnem delu abdomna. Bolečina je lahko krčevita, topa ali ostra, največkrat pa se pojavlja nekaj minut po obroku. Če torej čutite bolečino v trebuhu po obrokih in ta ne izgine tudi, ko ste zaužili zdravila za lajšanje zgage, obstaja sum na žolčne kamne, zato obiščite gastroenterologa.

Želodčne razjede

Želodčne razjede povzročajo mučen pekoč občutek v zgornjem delu abdomna, bolečina pa lahko zaseva vse do prsnega koša. Tovrstno bolečino lahko omilite z zdravili za lajšanje zgage, vendar so želodčne razjede običajno posledica bakterije Helicobacter pylori, ki povzroči vnetje želodčne stene, zato se boste težave v tem primeru zares znebili le z antibiotiki. Nastanek razjed sicer lahko povzročijo tudi določena protivnetna zdravila kot na primer aspirin in ibuprofen ter nekatera zdravila za osteoporozo (bisfosfonati).

Hiatalna kila

Hiatalna kila oziroma hernija nastane, ko se zgornji del želodca premakne iz trebušne votline, predre trebušno prepono in zleze v predel prsnega koša. Zaradi tega se hrana in želodčna kislina radi vračata v požiralnik in povzročata zgago. Drugi simptomi hiatalne kile vključujejo še bolečino v prsnem košu, spahovanje in slabost. Če je zgaga posledica kile, vam bo zdravnik predpisal zdravila, ki nevtralizirajo kislino, priporočal bo spremembo življenjskega stila kot na primer uživanje manjših porcij hrane, izogibanje alkoholu in izogibanje prehrani tik pred spanjem. V redkih primerih edino rešitev predstavlja kirurški poseg, s katerim odpravijo kilo.

Rak na požiralniku

Rak na požiralniku je res redek, vendar se njegova pogostost v zadnjih letih v svetu povečuje. Čeprav se rak običajno kaže s simptomi, kot so težave pri požiranju, izguba telesne teže, utrujenost, zatikanje hrane, hripavost in kašelj, se lahko pojavita tudi zgaga in bolečina v prsnem košu. Za natančnejšo postavitev diagnoze je potrebna endoskopija, ki je vsekakor priporočljiva pri vseh tistih, ki imajo pogosto težave z refluksom, kadijo in pogosto uživajo alkoholne pijače.

Gastropareza

Slabo nadzorovana sladkorna bolezen lahko poškoduje živce, ki vplivajo na delovanje prebavnega trakta. Pri gastroparezi se tako upočasni gibanje hrane po prebavnem traktu do želodca, posledica česar je nastanek zgage. Zdravljenje vključuje predvsem prehranske spremembe, kot so uživanje manjših porcij hrane, izogibanje mastni hrani in vlakninam ter zdravilom, pri osebah z resno obliko gastropareze pa rešitev predstavlja le vsaditev posebne cevke, ki s pošiljanjem električnih impulzov oponaša krčenje želodca, ali vsaditev cevke za prehranjevanje.

Bolezni srca

Angina pectoris, slovensko srčni krč, ki se kaže z bolečino v prsnem košu zaradi slabega pretoka krvi v srce, je po občutku na las podobna zgagi. Ključno pri razlikovanju zgage od angine pectoris je, da se bolečina pri slednji bolezni pojavlja predvsem po zmerni do intenzivni aktivnosti. Če ste stari 50 let ali več in imate pogosto napade "zgage", obstaja kar velika možnost, da bolečine v prsnem košu ne povzroča zgaga, še posebej če tovrstne bolečine do nedavnega niste nikoli čutili. Sum na angino pectoris obstaja tudi pri mlajših osebah, ki so izpostavljene večjemu tveganju za bolezni srca in imajo težave z visokim krvnim tlakom, diabetesom ali so bolezni srca pogoste v njihovi družini.

Razjede na želodcu, pri katerih gre za vnetje želodčne stene, povzročajo mučen in pekoč občutek v zgornjem delu abdomna, bolečina pa lahko zaseva vse do prsnega koša.
Razjede na želodcu, pri katerih gre za vnetje želodčne stene, povzročajo mučen in pekoč občutek v zgornjem delu abdomna, bolečina pa lahko zaseva vse do prsnega koša. FOTO: iStockphoto

Ezofagitis

Ezofagitis ali vnetje sluznice požiralnika je lahko posledica gastroezofagealnega refluksa. Zaradi tega se lahko pojavijo težave s požiranjem in zgaga. Ezofagitis lahko nastane tudi zaradi jemanja določenih protibolečinskih tablet in zdravil za osteoporozo, še posebej, če oseba zdravila jemlje brez vode, zaradi česar se tablete lahko zataknejo v požiralniku in povzročijo razjede. Eozinofilni ezofagitis, tretja oblika vnetja požiralnika, lahko nastane, če bele krvne celice, imenovane eozinofili, napadejo požiralnik. Stanje je velikokrat povezano z alergijo na določeno hrano, zato zdravljenje vključuje najprej izvedbo testov, na podlagi katerih zdravnik ugotovi, katere hrane naj se oseba izogiba. Zdravnik lahko predpiše tudi zdravila za lajšanje vnetja.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587