Največja ženska na svetu Siddiqa Parveen je prejšnji teden prestala operacijo, s katero so ji v AIIMS bolnišnici v New Delhiju odstranili možganski tumor. Operacija 28-letnice je bila uspešna in danes po njej dobro okreva. Čeprav je bil njen možganski tumor benigen, so se zdravniki bali, da bi zaradi njega izgubila vid, zaradi česar je bila operacija, ki si je sama ni želela, nujna. Zaradi njene velikosti je bil poseg za osebje bolnišnice večji podvig kot pri običajno, kar je razvidno tudi iz fotografij, saj zanjo v bolnišnici niso imeli primerne bolniške postelje. A pri gigantizmu oziroma akromegaliji je prekratka postelja morda še najmanjši problem. Siddiqua, ki meri kar 2,33 metra, ne more stati vzravnano, pestijo jo nenehne bolečine hrbtu, običajno pa imajo bolniki tudi krajšo življenjsko dobo.
Kaj je akromegalija ali gigantizem?
Akromegalija je bolezen, ki jo povzroči čezmerno izločanje rastnega hormona, kar uravnava glavna endokrina žleza v naših možganih, tako imenovana hipofiza. Tako so motnje pri izločanju rastnega hormona pravzaprav v več kot 95 odstotkih posledica benignega tumorja hipofize. Sicer je akromegalija manj poznana in redka bolezen – v Sloveniji za njo letno zboli od šest do osem ljudi, pri čemer velja omeniti, da enako pogosto zbolevajo tako moški kot ženske. Bolezen se najpogosteje pojavi v tretjem in četrtem desetletju življenja, čeprav se začnejo prvi bolezenski znaki prikrito in počasi razvijati že prej. Simptomi se namreč običajno razvijajo desetletja, tako da od začetka težav do postavitve diagnoze pogosto mine celo več kot deset let. Ko je diagnoza postavljena, se mora čim prej začeti zdravljenje, s katerim je danes mogoče večino bolnikov uspešno zdraviti in jih v visokem odstotku tudi povsem pozdraviti. Sicer se zdravniki odločajo med tremi načini zdravljenja: obsevanjem, operacijo in zdravili.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV