Marshalu so zdravniki postavili diagnozo limfoblastna levkemija leta 2012. Skupaj s svojo ženo Amando in njunim sinom Kezmanom, je prepotoval vso državo v želji, da bi našel učinkovito zdravljenje za svojo bolezen. Za krvnega raka je izvedel le leto dni po poroki. ''Bila sta mlad par. Nista bila dolgo poročena. Ravno sta dobila dojenčka, ko se je vse pričelo,'' je za lokalno spletno stran KSL povedala njihova soseda Lindsay Wright. Vse oblike zdravljenja so se izkazale za neuspešne, vse dokler se niso srečali z dr. Carlom Juneom iz univerzitetne bolnišnice Penn Medicine, ki je skupaj s skupino zdravnikov zadnji dve desetletji razvijali novo revolucionarno zdravljenje, pri katerem so uporabljali tudi virus HIV.
''Zdelo se je prav, da poskusimo s tem zdravljenjem … Nismo vedeli, kako se bom odzval na zdravljenje, a na koncu je delovalo. Hvala bogu, sem imel to srečo, da sem ozdravel,'' je povedal Marshall Jensen. Prejšnji teden se je tako veliko bolj zdrav Marshal vrnil nazaj v rodni Utah in skupaj s sosedi so praznovali njegov povratek in ozdravitev.
Povezavo med levkemijo in virusom HIV so prvič odkrili leta 2006, ko so HIV pozitivnemu moškemu Timothyju Woodu diagnosticirali akutno mieloično levkemijo. Po presaditvi kostnega mozga, ki ga je prejel od darovalca z redko gensko mutacijo, je Woodova bolezen prešla v remisijo in virus HIV je izginil iz njegovega sistema. Na ta način je postal prvi moški na svetu, ki so ga ozdravili virusa HIV.
Vse odtlej je dr. June s svojo ekipo razvijal zdravljenje levkemije osnovano na virusu HIV. Pred kratkim so v znanstveni reviji objavili rezultate zdravljenja, s katerim so zdravili to obliko krvnega raka pri kar 30 pacientih.
Pacientom, ki so prejeli zdravljenje, so odvzeli miljardo T-celic in vanje v laboratoriju implementirali deaktivirano obliko virusa HIV. Te 'morilske' celice so nato znova vbrizgali v kri pacientov, kjer so se uspešno borile proti rakavim celicam. Čeprav se zdi ideja, da neokuženemu pacientu vbrizgajo virus HIV, grozljiva, pa dr. June pravi, da je strah zaman. ''Gre za deaktiviran virus, ki mu kljub temu ohranimo nekaj lastnosti virusa HIV, in sicer njegovo sposobnost, da v celice vstavlja nove gene,'' je pojasnil.
Od 30 paceintov, ki so prejeli zdravljenje – med njimi je bilo 5 odraslih oseb in 25 otrok – je 23 pacientov še vedno živih, pri 19-ih pa je bolezen v remisiji. 7-letna Emma Whitehead je bila prvi otrok, ki je prejel revolucionarno zdravljenje in je trenutno že dve leti ozdravljena raka.
Dr. June in njegova ekipa sedaj razvija nove oblike zdravljenja, kjer bi HIV terapijo uporabili za zdravljenje drugih oblik raka. S poskusnimi zdravljenji na pacientih z rakom trebušne slinavke bodo pričeli že to poletje.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV