Vse več in več ameriških plavalcev se spopada z boleznijo, imenovano kriptosporidioza, ki je posledica izpostavljenosti fekalijam. Raziskava Ameriškega centra za nadzor bolezni je pokazala porast ljudi, okuženih s parazitom, imenovanim Cryptosporidium. Od leta 2009 so zaznali 13-odstotni porast okužbe in v zadnjem desetletju je bilo odkritih več kot 7000 primerov. Tretjina teh je bila posledica plavanja v bazenih večinoma v mesecu juniju, juliju in avgustu. Prav zato so ameriški strokovnjaki za javno zdravje pozvali plavalce, naj ne plavajo v javnih bazenih, če se spopadajo z drisko. Opozorilo je prišlo, potem ko so odkrili, da je osem Američanov umrlo zaradi te okužbe, več kot 30.000 pa jih je zbolelo zaradi različnih bakterij, s katerimi so se okužili v hotelskih bazenih od leta 2000 do leta 2014.
Parazit Cryptosporidium, ki ga na kratko imenujejo kar 'kripto', prihaja iz fekalij, ki jih plavalci prinesejo v bazen in lahko preživi normalne nivoje klora, zaradi česar ljudem, ki zbolijo za boleznijo, imenovano kriptosporidioza, odsvetujejo plavanje v bazenu. ''Samo en požirek vode, ki vsebuje parazit kripto, lahko sicer zdrave otroke in odrasle pusti bolne za kar nekaj tednov. Takrat se spopadajo z vodeno drisko, trebušnimi krči, slabostjo in bruhanjem,'' je za britanski Mail Online povedala Michele Hlavsa, vodja programa za zdravo plavanje v bazenih na ameriškem centru za nadzor bolezni. ''Klor kripta ne more hitro ubiti, zato moramo poskrbeti, da sploh ne pride v vodo. Nikar ne hodite v vodo in ne dovolite svojim otrokom, da gredo v vodo, če imate drisko.''
Plavalci in starši plavalcev igrajo ključno vlogo pri preprečevanju izbruha tega parazita. Bakteriji legionela in pseudomonas sta naslednji dve najpogostejši bakteriji, ki povzročata težave. Legionela lahko povzroči močno pljučnico in simptome, podobne gripi. Pseudomonas pa lahko povzroči kožni izpuščaj in vnetje zunanjega ušesa. Če bazen, vroča kopel ali vodno igrišče niso pravilno očiščeni, lahko bakterije na mokrih površinah ustvarijo sluz, imenovano biofilm, na kateri se dobro razraščajo. Legionela in pseudomonas lahko živita na tem biofilmu, ki ga je težje razkužiti in ubiti bakterije, saj jih varuje zaščitni biofilm. Ameriški center za preprečevanje tako poziva tudi vzdrževalce bazenov, da redno razkužujejo bazene, da bi preprečili razrast bakterij in povzročanje bolezni pri plavalcih.
Če se vi ali vaši otroci spopadate z drisko, se izogibajte kopanju. V tem primeru je pomembno, da počivate in nadomeščate vodo, saj driska povzroča izgubo velike količine vode, kar lahko privede do dehidracije. Prav zato lahko pijete tudi peroralno dehidracijsko sol, ki nadomešča izgubljene elektrolite. Ob driski se je treba izogibati mleku in mlečnim izdelkom, sladkorju, čistim maščobam in surovi zelenjavi. Odsvetuje se pitje sladkih sokov, kave, alkohola in drugih diuretikov, ki dodatno odvajajo vodo iz telesa. Uživate lahko kuhan riž, zmečkane banane, naribana porjavela jabolka, krompir, pretlačene bele testenine, prepečenec in krekerje. Če driska kljub ukrepom ne poneha v nekaj dneh, obiščite zdravnika. Pri otrocih je treba zdravnika obiskati že po enem dnevu, saj lahko pride do hude dehidracije.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV