Izmensko delo so strokovnjaki že povezali s povečanimi možnostmi za nastanek diabetesa tipa 2, srčni napad in raka. Sedaj pa so strokovnjaki v centru za raziskovanje spanja na univerzi v Surreyju še bolj natančno odkrili, kaj se dogaja s človekom, ki je ponoči buden.
Človeško telo ima naravni ritem oziroma notranjo uro, zaradi katere ponoči spimo in smo čez dan aktivni. Zrušenje te ure ima obsežne vplive na telo, saj spremeni različne parametre, od hormonskega ravnotežja in telesne temperature do fizičnih sposobnosti, razpoloženja in delovanja možganov.
V študiji so sledili 22 ljudem, katerih ritem so spremenili iz normalnega vzorca v vzorec nočnega delavca. Testi krvi so pokazali, da je v normalnem ritmu šest odstotkov genov natančno časovno določenih na način, da so bolj ali manj aktivni v določenem času dneva. Ko so prostovoljci delali ponoči, je bilo to ravnotežje porušeno.
Raziskovalci poudarjajo, da je to razlog, zakaj se po potovanjih ali ob izmenskem delu počutimo slabo. Naše srce ali jetra namreč v tem primeru delujejo v drugem ritmu kot naši možgani.
Raziskovalec Derk-Jan Dijk je situacijo primerjal s hišo, v kateri ura v vsaki sobi kaže čas drugače. "V gospodinjstvu bi nastal kaos," je ponazoril.
Strokovnjak za notranjo biološko uro Hugh Piggins z univerze v Manchestru pa je za BBC izpostavil, da je presenetljivo, kako velik učinek so raziskovalci zaznali tako hitro. Opozoril je, da gre za krajši čas trajajočo študijo, iz katere ni mogoče sklepati na dolgoročne spremembe, a dodal, da si je mogoče predstavljati, da bi zaznani učinki lahko vodili v številne zdravstvene težave.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV