Zelo svetel, skorajda bel noht je povezan s starostnimi spremembami nohtov. Lahko pa je tudi znak resnih bolezni, kot so:
- anemija (slabokrvnost)
- srčno popuščanje
- bolezni jeter
- podhranjenost
Če je noht skoraj v celoti bel z nekaj temnimi platišči, lahko to kaže na težave z jetri, ki so lahko posledica vnetja jeter oziroma hepatitisa. Ta je lahko posledica okužbe s hepatotropnimi virusi, prekomernega uživanja alkohola, zdravil in kemičnih snovi, motenj presnove ali imunskega odziva. Če poleg belih nohtov opazimo tudi rumenkaste prste, tako kot na fotografiji, je to še dodaten znak, da gre za težave z jetri.
Rumeni nohti
Eden najpogostejših vzrokov rumenih nohtov je glivična okužba. Če se infekcija poslabša, se lahko noht zadebeli in začne odstopati od platišča. V redkih primerih lahko rumeni nohti kažejo na bolj resne bolezni, kot so bolezni ščitnice, pljuč, sladkorna bolezen in luskavica.
Modrikast noht
Modrikast noht nam daje vedeti, da telo nima dovolj kisika. Ob tem tako lahko pomislimo na infekcijo pljuč, na primer pljučnico. Rahlo modrikast noht pa je lahko simptom sladkorne bolezni.
Poškodovana nohtna površina
Če je površina nohta natrgana, je to lahko eden od zgodnjih znakov luskavice ali psoriaze. Gre za kronično vnetno bolezen z značilnimi kožnimi žarišči, ki so pordela, različno oblikovana in prekrita s srebrno-sivimi luskami. Bolezen najpogosteje prizadene komolce, kolena, ledveni predel in nohte. Natrgani nohti pa lahko kažejo tudi na revmatoidni artritis, ki se pogosto pojavlja tudi pri bolnikih z luskavico. Gre za vnetno bolezen veziva, ki povzroči kronično vnetje sklepov, prizadene pa lahko tudi pljuča, srce in oči.
Počeni ali razcepljeni nohti
Suhe, lomljive in razcepljene nohte povezujemo z boleznimi ščitnice. Več simptomov bolezni ščitnice najdete tukaj. Če so nohti poleg tega še rumenkasti, pa gre najverjetneje za glivično okužbo.
Poškodovana obnohtna koža
Rdeča in otekla obnohtna kožica lahko kaže na luskavico ali katero drugo motnjo veznega tkiva. Lahko pa je le posledica grizenja obnohtne kože.
Temne linije pod nohtno ploskvijo
Temne linije pod nohtno ploskvijo je treba jemati izjemno resno in jih kar se da hitro pokazati tudi svojemu zdravniku. Lahko jih namreč povzroča melanom, najbolj smrtonosni tip kožnega raka.
Pogrizeni nohti
Grizenje nohtov je lahko le slaba razvada, lahko pa je posledica obsesivne kompulzivne motnje. Gre za motnjo, kjer ljudem ponavljanje rituala, v tem primeru grizenja nohtov, daje občutek, da imajo nadzor nad dogajanjem in prinaša kratkotrajno olajšanje. Vendar to ponavljanje rituala lahko močno vpliva tako na delo kot na družabno življenje. Lahko pa je tudi posledica anksioznosti, ko smo zaradi neke stvari nenehno zaskrbljeni, napeti in tesnobni. Pojavlja se še nemir, mišična napetost, vrtoglavica, razdražljivost, motnje koncentracije, motnje spanja ... O anksioznosti govorimo, ko se težave pojavljajo več mesecev. Obe motnji sta lahko uspešno zdravljeni, a je zdravljenje dolgotrajno.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV