Vizita.si
V Sloveniji število okuženih z novo gripo narašča, zato je pomembno vedeti, kako bolezen prepoznati in kako se zdraviti.

Infekcijske bolezni

NOVA GRIPA: Kako jo prepoznati in kako ravnati!

Ni.J.
04. 11. 2009 11.35
0

Ker je tudi v Sloveniji vse več okuženih z novo gripo, je pomembno, da veste, kakšni so bolezenski znaki, kako se ob okužbi obnašati in kako novo gripo zdraviti.

V Sloveniji število okuženih z novo gripo narašča, zato je pomembno vedeti, kako bolezen prepoznati in kako se zdraviti.
V Sloveniji število okuženih z novo gripo narašča, zato je pomembno vedeti, kako bolezen prepoznati in kako se zdraviti.FOTO: Blaž Garbajs
Novo gripo, pri kateri gre za akutno okužbo dihal, povzroča virus gripe A (H1N1)v. Ker se naš imunski sistem še ni srečal z njo in je možnost okužbe z njo večja, je pomembno, da jo znate prepoznati, da veste, kako ob okužbi ravnati in kdaj iti k zdravniku.

Pandemska gripa se največkrat širi kapljično, s kašljem, kihanjem, poljubljanjem in govorjenjem.
Pandemska gripa se največkrat širi kapljično, s kašljem, kihanjem, poljubljanjem in govorjenjem. FOTO: iStockphoto
1. Načini širjenja

Pandemska gripa se največkrat širi kapljično. To pomeni, da se kapljice prenašajo s kašljanjem, kihanjem, poljubljanjem in govorjenjem. Okužimo pa se lahko tudi z dotikanjem onesnaženih površin in predmetov. Ker virus na naših rokah preživi zelo kratek čas, ga lahko preko oči, nosu ali ust vnesemo v telo.

2. Bolezenski znaki

Bolezenski znaki pri pandemski gripi so popolnoma enaki kot pri sezonski. Značilni so torej povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in kosteh, zamašen nos ali izcedek iz nosu, glavobol, suh kašelj, mrazenje, utrujenost, bruhanje in driska.

Do zapletov lahko pride pri bolnikih, ki trpijo za katero od kroničnih bolezni, nevarna pa je tudi, če bolezen poteka s pljučnico. V takem primeru bolniku lahko odpovejo dihala.

3. Kdaj je oseba kužna?

Oseba naj bi bila praviloma kužna od trenutka, ko se pojavijo bolezenski znaki, do sedem dni po začetku bolezni. Pozorni pa morate biti pri otrocih in imunsko oslabelih ljudeh, ker se pri njih virus izloča dlje časa, kar pomeni, da so tudi dlje kužni. Možnost prenašanja bolezni na druge ljudi izgine, ko izginejo vsi bolezenski znaki. Bolnik je najbolj kužen v začetku bolezni.

Roke si je potrebno pogosto umivati ali razkuževati.
Roke si je potrebno pogosto umivati ali razkuževati.FOTO: iStockphoto

4. Življenjska doba virusa

Virus gripe A (H1N1) v lahko zunaj človeškega telesa preživi različno dolgo. Na trdih površinah (plastika, kovina, steklo, kamen ...) preživi od 24 do 48 ur, na mehkih (blago, papir, tkanina ...) pa od 8 do 12 ur. Od površine pa ni odvisna samo življenjska doba virusa, temveč tudi čas, ko se lahko okužimo. Če se dotikamo trdih površin, lahko do okužbe pride v obdobju 2 do 8 ur, pri mehkih površinah pa lahko do okužbe pride že po nekaj minutah.

5. Kako poskrbeti, da ne okužite drugih?

Če ste že okuženi, morate biti previdni, da ne okužite drugih. Prvo pravilo je, da ob prvih znakih bolezni ostanete doma in se izogibate stikov z drugimi ljudmi. Pogosto si umivajte in razkužujte roke, za brisanje rok pa uporabljajte raje papirnate brisače, ki jih po uporabi odvržete. Če doma nimate papirnatih brisač, naj vsak član gospodinjstva uporablja svojo.

Ob kihanju in kašljanju je pomembno, da si usta prekrijete s papirnatim robčkom, ki ga nato vržete v smeti, ali pa kihnite v zgornji del rokava. Skupne bivalne prostore je treba redno in pogosto zračiti in redno prazniti koš za smeti, v katerem so uporabljeni robčki.

Zdravniki priporočajo, naj tako bolnik kot osebe, ki so v stiku z njim, uporabljajo masko.

6. Kdaj uporabiti masko in kako ravnati z njo?

Kirurško masko, ki jo lahko kupite v vsaki lekarni, nujno uporabljajte, če ste v tesnem stiku z bolnikom, torej, če se mu približate manj kot meter. Poleg tega pa je masko priporočljivo nositi, če ste pogosto v stiku z ljudmi, tako na ulici kot v službi.

Zaščitno masko uporabljajte vsakič, ko ste v stiku z okuženo osebo.
Zaščitno masko uporabljajte vsakič, ko ste v stiku z okuženo osebo. FOTO: Reuters

Maska je najbolj učinkovita, če je pravilno nameščena. To pomeni, da ne sme biti ohlapna, ampak se mora tesno prilegati vašemu obrazu. Maska je namenjena enkratni uporabi, zato jo vsakič, ko jo snamete, odvrzite v smeti.
Po uporabi maske je izredno pomembno, kako jo snamete. Prijeti jo morate za trakce in nikoli za del, ki prekriva usta in nos. Ta del je namreč okužen z bolnikovimi izločki. V bolnikovi sobi si vnaprej pripravite plastično vrečko, v katero boste vrgli masko. Roke si nato temeljito umijte ali razkužite. Najbolje je, da imate v bolnikovi sobi vedno pripravljene maske za bolnika in njegovega negovalca.

7. Kako se zdraviti in kdaj k zdravniku?

Pandemsko gripo zdravite podobno, kot sezonsko. Kašelj, slabo počutje, nahod in temperatura do 38°C še niso vzrok za obisk zdravnika. Take težave lahko odpravite, če veliko počivate, uživate veliko tekočine, po potrebi jemljete zdravila za zniževanje temperature in kapljice za nos. Z zdravnikom se morate takoj posvetovati vsi, ki imate sladkorno bolezen, astmo, kronični obstruktivni bronhitis ali bolezni srca in ožilja, še posebej, če opazite, da se je katera od kroničnih bolezni poslabšala.

Zdravniško pomoč pa morate nujno poiskati takoj, če dihate s težavo, vas duši in imate hude bolečine v prsih, izkašljujete gnoj ali krvavo sluz, so vaše ustnice modro ali vijolično obarvane, na vodo hodite redkeje, vaš urin pa je temne barve, ste omotični, počasni, zaspani in zmedeni. Pri otrocih bodite še posebej pozorni, če hitro in neredno dihajo in težko dihajo že pri majhni telesni aktivnosti, imajo temperaturo višjo od 39°C ali neprekinjeno bruhajo in so izsušeni.

Kako pa pred novo gripo zaščitite otroke, preverite na bibaleze.si.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587