Vizita.si
Strokovnjaki vztrajno svarijo pred nevarnostmi infekcij, ki se lahko razvijejo v primeru neprimernega vzdrževanja kontaktnih leč.

Bolezni

Nova opozorila za uporabnike kontaktnih leč ...

K.P.
11. 09. 2012 08.04
2

Da je umivanje kontaktnih leč s tekočo vodo strogo odsvetovano, strokovnjaki opozarjajo že dlje časa. Tokrat iz Velike Britanije prihajajo podrobnejše informacije o tem, kakšno škodo lahko očesu zada enocelični parazit, imenovan akantameba.

Strokovnjaki vztrajno svarijo pred nevarnostmi infekcij, ki se lahko razvijejo v primeru neprimernega vzdrževanja kontaktnih leč.
Strokovnjaki vztrajno svarijo pred nevarnostmi infekcij, ki se lahko razvijejo v primeru neprimernega vzdrževanja kontaktnih leč.FOTO: iStockphoto

Kontaktne leče zahtevajo posebno nego, pri kateri je odsvetovano čiščenje s tekočo vodo iz pipe, saj ta vsebuje mikroorganizme, ki utegnejo povzročiti očesne infekcije. Najnevarnejši med njimi je akantameba, ki zada hude poškodbe roženici in utegne trajno poškodovati oko, s čimer je okrnjen tudi vid. Akantamebo je možno najti tudi v prahu, morski vodi, kabinah za prhanje in bazenih, na nerazkuženih kontaktnih lečah pa se zadrži, ker se hrani z bakterijami, ki se na njih nahajajo. V primeru uporabe takšne leče, se ameba začne hraniti z roženico, pri čemer prodira vse globlje, sčasoma pa preluknja očesno zrklo in povzroči trajne poškodbe.

ročka za tuš
ročka za tuš FOTO: iStockphoto
"Vid je lahko poškodovan že v enem tednu,“ pojasnjuje britanski optik Graeme Stevenson. Zdravljenje tako poškodovanega očesa je dolgotrajno in lahko traja od nekaj mesecev pa do nekaj let. "Včasih je okužba tako huda, da posledice kljub zdravljenju niso povsem odpravljene," dodaja.

Kako prepoznati in odpraviti okužbo z akantamebo?

Simptomi infekcije z akantamebo lahko trajajo od nekaj tednov pa do nekaj mesecev in se od osebe do osebe razlikujejo. Oko praviloma postane srbeče, se solzi in je občutljivo na svetlobo, vid postane zamegljen, vse skupaj pa običajno spremljata močna bolečina in tudi oteklina na zgornji veki. Zdravljenje poteka s posebnimi kemičnimi kapljicami, ki jih je treba uporabiti vsako uro, kadar infekcija močno napreduje, pa je potrebna presaditev roženice, ki pa ne ponuja vedno stoodstotnih rezultatov.

Odpravljanje infekcije je lahko dolgotrajno

Zdravljenje je dolgotrajno tudi po zaslugi dejstva, da imajo akantamebe zelo dober obrambni mehanizem, ki jim omogoča, da se pred kakršno koli nevarnostjo zaščitijo z nekakšnim kemičnim ščitom. V največji nevarnosti za infekcijo so uporabniki, ki plavajo in se prhajo z lečami, pa tudi tisti, ki ne skrbijo pravilno za higieno leč. "Do takšne okužbe največkrat pride zaradi neupoštevanja navodil za vzdrževanje kontaktnih leč. Uporabniki utegnejo izprati svoje leče ali posodico za shranjevanje z navadno tekočo vodo iz pipe. Možnosti za infekcijo potem poveča nekaj tako enostavnega, kot je plavanje ali prha,“ pojasnjuje optik Stevenson.

Kako preprečiti infekcijo?

Preden primete kontaktni leči, si temeljito umijte roke in jih otrite do suhega, za higieno leč pa skrbite z raztopino, namenjeno posebej negi kontaktnih leč. Po uporabi in čiščenju leči položite v posodico za shranjevanje, v katero prilijte toliko raztopine, da bosta leči prekriti. Če bi leči pustili na suhem, bi se izsušili in strdili ter tako ne bi bili več uporabni.

Leče
Leče FOTO: iStockphoto

Britanski strokovnjaki odsvetujejo uporabo kontaktnih leč med plavanjem, razen v primeru, ko uporabljamo tudi plavalna očala. Na voljo so tudi tista z dioptrijo, zaradi česar uporaba kontaktnih leč niti ni potrebna. Obenem strokovnjaki dodajajo, da seveda ljudi ne želijo odvrniti od uporabe kontaktnih leč, želijo le opozoriti, kako pomembno je upoštevanje navodil za njihovo vzdrževanje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662