V poskusnem zdravljenju so zdravniki z imunoterapijo uspeli ozdraviti 49-letno pacientko z napredovano obliko raka dojke, ki ji kemoterapija ni pomagala. Ženska je prestala kar nekaj zdravljenj s kemoterapijo, a ta ni delovala. Rak se je razširil v druge dele telesa in zdravniki so ji napovedali le še nekaj let življenja. Ponudili so ji še poskusno zdravljenje z imunoterapijo, ki ga izvaja Ameriški nacionalni inštitut za zdravljenje raka v mestu Maryland.
Preberite še: Za 90 odstotkov zmanjšajte tveganje za razvoj raka dojke
Preberite še: Pri 24 letih si je odstranila dojki
Imunoterapija je trenutno v ZDA dovoljena za zdravljenje samo nekaterih oblik raka. Do sedaj je dokazano, da je učinkovita pri zdravljenju pljučnega raka, raka mehurja in kožnega raka (melanom). To so oblike rakov, ki so karakterizirane kot rak z visoko stopnjo mutacije. Ta oblika zdravljenja pa ni tako učinkovita pri zdravljenju raka z manj mutacijami, kot je rak želoda, požiralnika, jajčnikov in dojke. A nova izboljšana oblika imunoterapije je sedaj uspela ozdraviti raka dojke pri pacientki, ki se prej ni odzivala na druge oblike zdravljenja raka, kot so kemoterapija in hormonska terapija.
Pacientke z rakom dojke v zgodnji fazi običajno zdravijo s kemoterapijo ali s hormonsko terapijo, za katero velja, da ima manj stranskih učinkov kot kemoterapija. A tudi številnim pacientkam v tej skupini bi lahko v prihodnosti pomagali z imunoterapijo in tako zmanjšali negativne učinke kemoterapije, s tem da, zdravljenje ne bi bilo nič manj učinkovito.
Katero zdravljenje je primerno za katero pacientko, zdravniki določajo z genetskim testom imenovanim Incotype DX, ki ocenjuje verjetnost ponovitve raka na lestvici 100 točk. Test pogleda 21 različnih genov, za katere vemo, da igrajo ključno vlogo pri razvoju raka dojke. Na podlagi tega zdravniki paciente razdelijo v dve skupini. Skupina pacientov, ki bi jim najbolj pomagala hormonska terapija v kombinaciji s kemoterapijo in skupina pacientov, ki naj bi jim najbolj pomagala že samo hormonska terapija. Hormonska terapija deluje tako, da blokira estrogen in prepreči, da bi dosegel tumorske celice, ki estrogen uporabljajo za svoj razrast.
A vmes je obstajala velika 'luknja', saj so bili obstajajo tudi pacienti (rak dojke lahko doleti tudi moške), za katere ni bilo natanko jasno, katero zdravljenje jim bo najbolj pomagalo. V preteklosti so zdravniki znova pogledali podatke te skupine pacientov in odločili, da jim bo najbolj pomagala kemoterapija. A zdravniki so v tej novi študiji, ki je bila objavljena prejšnjo nedeljo v reviji New England Journal of Medicine so odkrili, da v tej skupini kemoterapija ni nič bolj učinkovita kot hormonska terapija. Tej srednji skupini pa bi lahko pomagala imunoterapija, so prepričani strokovnjaki.
Da bi to metodo lahko uporabili širše za zdravljenje raka dojke, bo potrebno še več kliničnih preiskav, s katerimi zdravniki in raziskovalci zagotavljajo varnost zdravljenja. Kljub vsemu bi imunoterapija lahko že kmalu bila velik korak naprej pri zdravljenju raka dojke po svetu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV