Poskus nemških raziskovalcev je pokazal, da so miši, ki so jih hranili s prehrano, bogato s soljo, hitreje ozdravele po infekciji nog, ki jo je povzročil parazit Leishmania. Hrana, bogata s soljo, je izboljšala njihov imunski sistem, ki se je nato lažje boril proti parazitom, krivim za hudo bakterijsko infekcijo kože. Strokovnjaki pojasnjujejo, da je visok nivo soli v telesu povečal aktivnost imunskih celic makrofagov, zaradi česar je postal imunski sistem bolj odziven. Njihova odkritja so bila objavljena v medicinski reviji Cell Metabolism, kjer so spomnili tudi, da so v preteklosti, ko še nismo poznali antibiotikov, sol uporabljali za zdravljenje infekcij.
Profesor Jonathan Jantsch iz Univerze Regensburg je pojasnil: ''Do sedaj smo sol obravnavali le kot škodljiv prehranski dejavnik, saj je jasno znano, da je škodljiva za srce in ožilje, poleg tega so zadnje študije pokazale, da ima pomembno vlogo pri poslabševanju avtoimunskih bolezni. A naša študija izpodbija enostranski pogled na sol in kaže, da bi kopičenje soli na mestu okužbe lahko bila enostavna strategija, s katero bi lahko zdravili okužbe. To je tudi starodavna metoda, s katero so okužbe preprečevali že dolgo pred tem, ko smo izumili antibiotike.''
Strokovnjaki tudi odkrili, da okužena področja pacientov, ki se spopadajo z bakterijsko kožno boleznijo, kažejo povečano kopičenje soli v koži, poleg tega tudi, da se sol bolj kopiči v koži starejših ljudi. Tako bodo nadaljne študije preučevale, kako lahko kopičenje soli v koži sproži imunske odzive in zakaj se ta bolj kopičiti pri starejši populaciji. ''Kljub ogromni količini dokazov, ki kažejo na to, da prehrana, bogata s soljo, prinaša bolezni, pa potenciala shranjevanja soli v telesu še ne poznamo dobro,'' je povedal profesor Jens Titze iz Univerze Vanderbilt. ''Nadaljnje razumevanje teh pojavov bo pomagalo pri oblikovanju novih zdravil, s katerimi bi lokalizirali odlaganje soli in na ta način pomagali v boju zoper infekcijske bolezni. Velik potencial vidimo tudi v iskanju novih terapevtskih načinov z lokalno uporabo visokega nivoja soli, s katero bi lahko oskrbovali rane, hkrati pa tudi v razvoju drugih protimikrobnih terapij,'' je še pojasnil profesor Jantsch.
A pozor!
Kljub vsemu še vedno velja, da prehrana bogata s soljo vodi do visokega krvnega pritiska in povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja ter kap. Hkrati lahko poslabša avtoimunska obolenja in poveča tveganje za razvoj raka želodca. Zato strokovnjaki pravijo, da se je še vedno potrebno držati priporočil zdravnikov, naj ne uživamo prekomerne količine soli.
''Zaradi prevladujočih kliničnih študij, ki kažejo, da prehrana bogata s soljo vodi do hipertenzije in srčno-žilnih bolezni, mislimo, da ti podatki ne upravičujejo tega, da bi prehrano bogato s soljo priporočili splošni populaciji. A v primerih, ko gre za infekcijo in se posameznik spopada s pomanjkanjem soli, bi dodajanje soli lahko bila ena izmed terapevtskih možnosti. A za vse to, bodo potrebne še nadaljnje študije,'' je še dodal profesor Jantsch.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV