Vizita.si
Ekipa strokovnjakov je razvila tehniko, s katero bodo ženskam, ki so jim zaradi tumorja odstranili dojko, prsi ponovno zrasle.

Bolezni

Novo upanje za bolnice z rakom dojke

K. B.
13. 11. 2009 09.40
0

V desetih letih bodo silikonske prsi že zgodovina. Ekipa avstralskih strokovnjakov je namreč uspešno vzgojila naravne prsi na poskusnih živalih, sedaj pa bodo to testirali tudi na ženskah.

Ekipa strokovnjakov je razvila tehniko, s katero bodo ženskam, ki so jim zaradi tumorja odstranili dojko, prsi ponovno zrasle.
Ekipa strokovnjakov je razvila tehniko, s katero bodo ženskam, ki so jim zaradi tumorja odstranili dojko, prsi ponovno zrasle.FOTO: iStockphoto

Profesor Wayne Morrison skupaj s svojo ekipo z Bernard O'Brien inštituta v Melbournu daje upanje na deset tisoč ženskam, ki so jim zaradi tumorja odstranili dojko. V prihodnosti jim bodo lahko namreč vzgojili nove prsi. Do sedaj so se ženske,, obolele za rakom dojke, lahko zatekle le k plastični kirurgiji, kjer so jim vstavili silikonski vsadek, ta revolucionarna tehnika pa jim bo omogočila, da jim bodo na novo zrasle naravne prsi. "Zavedamo se, da izguba dojke izjemno vpliva na samozavest ženske, zato bo vsaka nova tehnika izboljšave rekonstrukcije dojke zelo dobrodošla. Želimo si tudi, da bi tako zmanjšali šok za ženske, ki izvedo, da so obolele za rakom dojke," pravi profesor Phillip Marzzela, ki sodeluje pri razvoju nove tehnike.

V desetih letih bodo silikonske prsi že zgodovina.
V desetih letih bodo silikonske prsi že zgodovina. FOTO: iStockphoto

Nova metoda se je v zadnjih dveh letih izjemno uspešno izkazala na miših, nato pa še na svinjah, sedaj jo morajo preizkusiti še na ženskah: "Naslednja faza je ta, da preizkusimo, ali je tehnika varna in učinkovita tudi na ljudeh, šele takrat pa bomo lahko ocenili njen pravi potencial," pravijo na inštitutu.

Kljub temu pa profesor z bristolske univerze Anthony Hollander opozarja: "Morali bodo ustvariti tehniko, ki zagotavlja, da  skupaj z dojko ne bodo zrsle tudi rakave celice.“ Ne le to, v naslednjih nekaj letih bi radi ustvarili tudi takšno komoro, ki se bo iz dojke odstranila sama. Tehnika namreč temelji na razvoju maščobnih celic znotraj komore, ki jo vstavijo pod prsa žensk: "Ideja je ta, da ženski pod kožo na prsih vstavimo prazno komoro, ki vsebuje le vzorec maščobnega tkiva, ta pa se nato razvija naprej. Narava namreč ne mara praznega prostora, zato to komoro zapolni. Kljub temu pa moramo nato komoro še odstraniti, zato si v naslednjih nekaj letih želimo, da bi ustvarili takšno, ki bi se nato v dojki razgradila kar sama," pravi dr. Marzella.

Rak dojke je najpogostejši rak žensk v razvitem svetu in pri nas. Zbolevanje narašča, v Sloveniji letno zboli okoli 1.000 žensk, približujemo se pojavnosti v razvitem svetu (100 na 100.000 žensk). Po napovedih naj bi v prihodnosti zbolela vsaka osma ženska, zato je še kako pomembno, da znanstveniki naprej razvijajo tehnike, s katerimi bodo ženskam povrnili njihovo samozavest, po tem, ko jim odstranijo dojko.

Če bi se tehnika izkazala za uspešno tudi na ljudeh, pa znanstveniki pričakujejo, da bi jo lahko množično pričeli uporabljati že čez tri leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662