''Čestitke profesorju Battelinu in njegovi celotni ekipi. Ta zadeva je mnogo bolj pomembna, kot je morda videti na prvi pogled – tudi v svetovnem merilu,'' je svoje kolege pohvalil in spodbudil tudi prof. dr. Rajko Kenda, strokovni direktor Pediatrične klinike v Ljubljani. Cilj vseh teh študij in velika želja tistih, ki se s tem ukvarjajo, je, da bi nekoč lahko bolniki s sladkorno boleznijo skoraj povsem nemoteno in brezskrbno živeli v svojem domačem okolju, medtem ko bi lahko zdravniki prav s pomočjo sistema zaprte zanke in računalniškega prenosa podatkov nadzorovali stanje svojih bolnikov.
Kako sploh deluje sistem zaprte zanke?
Pri uporabi zaprte zanke gre za to, da ima diabetik v podkožju poleg črpalke nameščen še senzor oziroma sistem za neprekinjeno merjenje in dovajanje sladkorja v podkožju, v dometu petih metrov pa mora biti še prenosen računalnik. ''Vsak otrok ima pod kožo vstavljen senzor za kontinuirano merjenje glukoze, set, ki dovaja inzulin, in črpalko, ki črpa in sprejema vse podatke. In ta črpalka, ki črpa in sprejema vse podatke, je v radiofrekvenčni zvezi s prenosnikom, ki jo nadzira. Se pravi, ne nadzira je bolnik z gumbki, tako kot običajno, ampak jo nadzira ta algoritem v računalniku,'' je delovanje zapletenega sistema zaprte zanke pojasnil prof. dr. Tadej Battelino, predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične klinike UKCL.
Sladkor v krvi diabetika pri sistemu zaprte zanke torej ves čas merijo in uravnavajo računalniški sistemi, stanje bolnika pa lahko prav prek računalniškega prenosa podatkov spremljajo zdravniki ali starši. Sicer ponekod po svetu namesto prenosnih računalnikov za nadzorovanje bolnikovega stanja že uporabljajo tudi mobilne telefone, v katere se vstavi poseben čip, a tega pri nas za zdaj še ni na voljo. Ta napreden računalniški sistem za merjenje in uravnavanje sladkorja v krvi sicer močno razbremeni bolnike s sladkorno boleznijo, kajti ni jim več treba večkrat dnevno meriti krvnega sladkorja in nadzorovati svojega stanja – zdaj namreč to zanje počne kar računalniški algoritem.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV